Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak kiedyś wyglądały popularne miejsca w Chorzowie? Nasze miasto na starych fotografiach. Zobaczcie!

Martyna Urban
Martyna Urban
Urząd Pocztowy nr 1, przy ulicy Pocztowej.
Rok 1918
Urząd Pocztowy nr 1, przy ulicy Pocztowej. Rok 1918 Fotopolska.eu
Archiwalne fotografie i pocztówki Chorzowa. Zobaczcie je! Historia Chorzowa Sięga połowy XIII wieku. Przez 800 lat miasto przeszło ogromną metamorfozę. Pierwsze autentyczne zdjęcia Chorzowa pochodzą z XIX wieku. Można zobaczyć na nich stare ulice, budynki oraz parki. Która część miasta przeszła największą zmianę?

Historia Chorzowa sięga XIII wieku

[

Na mocy aktu wystawionego przez Władysława Opolskiego w 1257 roku lokowano wieś. Dokument ten zezwalał na lokację wsi na prawie niemieckim przez zakon bożogrobców. Miejscowość w tamtych czasach była zlokalizowana w pobliżu ważnego szlaku handlowego, prowadzącego od Wrocławia przez Bytom do Krakowa.

Na przełomie XV i XVI wieku w Chorzowie Starym powstał pierwszy kościół murowany, pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Również w tym okresie na terenie miasta było wydobywane rudy srebra, ołowiu i żelaza. Przełomowym momentem był rok 1787, gdy miejscowy proboszcz odkrył pokłady węgla kamiennego.

Jakie były początki Królewskiej Huty?

Początkiem miasta była osada, założona w 1799 roku z inicjatywy hrabiego Fryderyka Redena – Königshütte. W 1800 roku powstało pierwsze osiedle robotnicze, przy ulicy Kalidego, a w lata 20 i 30 XIX wieku nastąpiła kontynuacja rozbudowy kolejnych osiedli.

Prawa miejskie Chorzów otrzymał dopiero 17 lipca 1868 roku. Na mocy aktu erekcyjnego wydanego przez Wilhelma I, połączono kilka gmin wiejskich oraz kolonie robotnicze. W ten sposób powstała gmina miejska o nazwie Stadt Königshutte. Z roku na rok w mieście przybywało ludności, a już na początku XX wieku Królewska Huta miała najwyższą gęstość zaludnienia na Górnym Śląsku.

Początki XX wieku były latami świetności dla Chorzowa

W latach 90 XIX wieku w mieście powstawało wiele nowoczesnej, jak na ten czas, infrastruktury. Lata świetności, rozpoczęły się od wyjazdu na ulice tramwajów. W 1898 roku uruchomiono elektrownię, która w okresie międzywojennym była największa w Polsce. W tym czasie powstały również takie budynki, jak: neogotycki budynek poczty (1892), Hotel „Graf Reden” (1901, obecnie Teatr Rozrywki) i Halę Targową (1905). Warto dodać, że najpiękniejsze kamienice w Chorzowie, które mieszczą się przy ulicy Wolności, powstały także na początku XX wieku.

Historia Chorzowa jest naprawdę długa i rozległa. Skutki podejmowanych decyzji przez ówczesnych władców oraz efekty ciężkiej pracy mieszkańców możemy obecnie dostrzec na starych fotografiach Chorzowa. Miasto, choć z aktualnej perspektywy chorzowian nie jest to aż tak widoczne, przechodzi ciągłą metamorfozę. Warto zdać sobie sprawę z faktu, iż Chorzów w 2021 roku, również będzie kiedyś elementem wspominanej historii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto