Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Indeks Zdrowych Miast. Województwo śląskie w dole stawki... Gdzie jest najgorzej?

Oprac. KK
Obecnie około 60% populacji w Polsce mieszka w miastach. Miasta oferują wiele korzyści, jednak na tych obszarach znacznie szybciej rośnie odsetek mieszkańców chorujących przewlekle. Z naszej galerii dowiecie się, w których miastach na prawach powiatu w województwie śląskim, są najlepsze warunki dla utrzymywania dobrego stanu zdrowia, a gdzie jest najgorzej.

Jaki jest cel stworzenia takiego rankingu?

Podmiotami odpowiedzialnymi za Indeks Zdrowych Miast, była Grupa LUX MED, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Open Eyes Economy Summit (Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej).

Indeks obejmuje obszary: zdrowia, ludności, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni. Dokładnej analizie poddano m.in. realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza. Indeks jest narzędziem, które bardzo szeroko pokazuje, co jest ważne dla mieszkańców, na jakie aspekty zwrócić uwagę i w co inwestować, aby stworzyć zdrową i zrównoważoną przestrzeń miejską - tak o badaniu piszą sami zainteresowani.

Metodyka budowania Indeksu Zdrowych Miast

Podstawą do prac nad Indeksem były m.in.: dane publikowane w Banku Danych Lokalnych GUS lub inne źródła administracyjne. Spośród zestawu ponad 100 różnych wskaźników, wyłoniono 68, które zostały uwzględnione w Indeksie.

Dla każdego z poszczególnych 8 obszarów oszacowany został grupowy Indeks Zdrowych Miast, a następnie z wykorzystaniem wag grupowych, oszacowanych z wykorzystaniem eksperckiej metody analizy hierarchicznej, wyznaczony został syntetyczny Indeks Zdrowych Miast obejmujący wszystkie obszary.

Chorzów w czołówce zdrowych miast

Najwięcej na zdrowie, w przeliczeniu na mieszkańca, wydały władze Opola i Chorzowa, a blisko ¼ powierzchni Chorzowa to tereny zielone. Właśnie to miasto jako jedyne znalazło się na podium ogólnego rankingu Zdrowych Miast.

W poszczególnych kategoriach, niezależnie od ogólnego miejsca w rankingu, pojawiają się także inne miasta województwa śląskiego.

W pierwszej dziesiątce pojawiły się m.in.:

  • Zdrowie: Chorzów (3 msc.), Tychy (10 msc.)
  • Usługi komunalne i społeczne: Żory (5 msc.), Tychy (9 msc.)
  • Mieszkalnictwo: Gliwice (1 msc.), Chorzów (4 msc.), Katowice (7 msc.), Siemianowice Śląskie (9 msc.)
  • Środowisko: Chorzów (10 msc.)
  • Infrastruktura: Jaworzno (4 msc.)
  • Przestrzeń: Chorzów (2 msc.), Rybnik (3 msc.), Gliwice, (6 msc.), Siemianowice Śląskie (9 msc.), Mysłowice (10 msc.)

Podsumowanie

Mimo iż żadne z miast województwa śląskiego nie uzyskało najlepszego wyniku syntetycznego, to niemal w każdej z ośmiu uwzględnionych kategorii, udało się zająć wysokie lokaty. Kategorią zdominowaną przez nasze miasta jest PRZESTRZEŃ, gdzie na 10 miejsc, aż połowę zajmują przedstawiciele Śląska.

Indeks Zdrowych Miast. Województwo śląskie w dole stawki... ...

Szczegółowe dane na temat badania znajdziecie TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto