Wybierz region

Wybierz miasto

  Wieczór autorski

  Chorzowskie Centrum Kultury - Starochorzowski Dom Kultury
  Chorzów, ul. Siemianowicka/59, +48 32 247 39 51

  17:30 Piątek, 17 lutego

  • Brak informacji o cenie

  SERDECZNIE ZAPRASZAMY na prezentację publikacji “CHORZOWSKA ARKA JERZEGO JOŹWIAKA” człowieka z fotografii ktora obiegła świat Mirosława Słomczyńskiego i spotkanie z głownym bohaterem książki Jerzym Joźwiakiem.

  Ta książka jest opowieścią o człowieku, ktory śmiało i rozważnie szedł przez życie. Odwaga dodawała mu sił, roztropność studziła emocje, przezorność wygaszała gniew. Już będąc chłopcem Jerzy Joźwiak wyrożniał się odwagą, przebojowością, pragnieniem osiągania sukcesow. Na boisku sportowym to on był zwykle rozgrywającym… Poźniej, w dorosłym życiu, bywało rożnie. Nieraz trzeba było powściągać ambicje, pogodzić się – w istniejących realiach ustrojowych – z nieuchronnością pewnych rzeczy, zjawisk, decyzji, by mimo wszystko robić, co się da, dla wspolnego dobra. Bliskie mu było przesłanie legendarnego śląskiego wojewody Jerzego Ziętka, ktory powiadał, że „w każdych warunkach można coś dobrego dla ludzi zrobić”. W tym przekonaniu umacniały go zawsze – wyniesione z rodzinnego domu – respekt dla nauki i pracy, szacunek dla każdego człowieka. Środowiskiem, w ktorym Jerzy Joźwiak wyrosł był Śląsk, a miastem, z ktorym związany jest od dzieciństwa po dziś dzień – CHORZOW. I to właśnie chorzowskie kalendarium z życia naszego bohatera jest kanwą tej biograficznej opowieści. Co nie oznacza, że przemilczymy w swej narracji inne, ważne wydarzenia z ciekawego życia Jerzego Joźwiaka. Wszak syn cukiernika z Chorzowa zapisał się w historii Polski, jako jeden z sygnatariuszy porozumienia trzech liderow 17 sierpnia 1989 roku w Warszawie, ktore zmieniło bieg historii. To właśnie chorzowianin Jerzy Joźwiak, obok Lecha Wałęsy i Romana Malinowskiego znajduje się na słynnej fotografii, ktora w owym czasie obiegła świat. Na szczeblach zawodowej kariery bohatera naszej opowieści były rożne miejsca na polskiej mapie i krajowej scenie politycznej. Tą przysłowiową arką, ktora była zawsze jego najmilszym siedliskiem i stałym punktem odniesienia, był jednak zawsze Chorzow. Miasto, ktore od dzieciństwa było dla niego bezpieczną przystanią, a zarazem miejscem, z ktorego się wielekroć oddalał, stąpając po szczeblach drabiny zawodowych awansow, lecz do ktorego zawsze powracał jak do najbliższego sercu miejsca na ziemi. Miejsca bliskich mu i przyjaznych ludzi.

  wstęp – ChCK-arta

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Koronawirus: Czy znasz już na pamięć zasady profilaktyki? TEST