Wybierz region

Wybierz miasto

  Pojazdy Konne (Wystawa Stała)

  Muzeum - Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
  Chorzów, ul. Parkowa/25, +48 32 241 07 18

  Od 27.01.2013 do 31.12.2018

  • Brak informacji o cenie

  Pojazdy konne" to ekspozycja najpiękniejszych powozow i sań z kolekcji GPE. Wystwa zlokalizowana w stodole z Grzawy.

  Zgromadzone pojazdy konne używane były w dworach i gospodarstwach bogatych chłopow na obszarze Gornego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i XX wieku.
  Do najważniejszych firm powoźniczych, działających wowczas na tym terenie, należał skład powozow Jana Pustowki z Cieszyna oraz zakład rymarsko-siodlarski Kazimierza Kanzala z Dąbrowy Gorniczej. Wykonywane w Polsce pojazdy nie odbiegały ani kształtem, ani zasadami konstrukcji od tworzonych w Europie Zachodniej. Rożnice jakościowe wynikały jedynie z zastosowania innych materiałow i z chęci dostosowania pojazdow do rodzimych warunkow klimatycznych i potrzeb użytkownikow. Gdy po zakończeniu I Wojny Światowej w krajach Europy Zachodniej zaniechano produkcji powozow na rzecz automobili - w Polsce nadal wytwarzano pojazdy konne, przede wszystkim wymyślone przez polskiego konstruktora bryczki. Dopiero w owym czasie pojazdy te docierają na wieś. Bryczki i inne powozy wykorzystywano podczas krotkich podroży, wyjazdow w interesach, ale przede wszystkim podczas ważnych uroczystości kościelnych i rodzinnych takich jak ślub czy chrzciny. Zimą używano sań. W dawnej wsi pełniły one te same funkcje co bryczka latem. Służyły także jako pojazd kuligowy w okresie karnawału.

  Powoz typu „Landolet", pochodzenie: Bytom - Rozbark, datowanie: I połowa XX w. Pojazd konny czterokołowy, z panoramicznymi szybami z przodu i ze składaną budą z tyłu. Posiada dwuosobowe siedzenie dla pasażerow skierowane w kierunku jazdy oraz umieszczone vis-a-vis mniejsze siedzenie składane, z przodu kozioł dla woźnicy.

  Sanie dworskie typu spacerowego. Pochodzenie: Sosnowiec - Kazimierz Gorniczy, datowanie: I połowa XIX w. Pojazd konny płozowy przeznaczony dla dwoch osob, do powożenia samodzielnego lub z tylnej ławki przez stojącego na niej woźnicę. Przednia część sań, czyli tzw. śnieżnik o zaokrąglonym kształcie. Na jego obu bokach znajdują się snycerskie elementy zdobnicze w formie długich esowato wygiętych łabędzich szyi.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czego nie wolno robić w domu i na działce? Sprawdź, czy znasz swoje prawa! QUIZ