Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hotele w Chorzowie: Graf Reden, Parkhotel, Reichshof, hotel Polski...Budynki przetrwały

Anna Ładuniuk
Marzena Bugała-Azarko
W centrum Chorzowa (Królewskiej Huty) było kilka reprezentacyjnych hoteli. Budynki w większości się zachowały. Wiecie, które to?

Teatr Rozrywki, chorzowskie PZU przy Wolności, dwa narożne budynki: jeden naprzeciwko Urzędu Miasta (jeszcze w latach 90. była tam restauracja Delta) oraz drugi – w Chorzowie Batorym na skrzyżowaniu Armii Krajowej i ZBoWiD (od lat mieści się tam sklep z tapetami i wykładzinami) – to miejsca, w których kiedyś funkcjonowały znane chorzowskie hotele. Ich sława wychodziła daleko poza granice miasta. Warto przyjrzeć się podczas spacerów po mieście architekturze tych budynków i poznać ich historię.

Hotele w Chorzowie

Najbardziej znana i opisana jest przeszłość budynku, w którym znajduje się dziś Teatr Rozrywki. Nic dziwnego – hotel Graf Reden na początku XX wieku uchodził za najnowocześniejszy i najbardziej ekskluzywny na Górnym Śląsku. Jego sława była duża także dlatego, że miał dużą salę widowiskową z profesjonalnym zapleczem, co pozwoliło na funkcjonowanie w tym miejscu teatru. Powstał w roku 1900 i służył jako hotel do końca wojny. Potem zamieniono go na mieszkania lokatorskie, a salę teatralną wykorzystywała m.in. Reduta Śląska. Od końca lat 70. funkcjonuje w tym miejscu Teatr Rozrywki. W dawnych pokojach hotelowych mieszczą się biura. Historyczne zdjęcia i plany z czasów, kiedy na rogu obecnej Konopnickiej i Katowickiej funkcjonował Graf Reden można dziś obejrzeć w foyer Teatru Rozrywki.

Nie mniej sławny był kolejny z dawnych chorzowskich hoteli, przy Wolności 27. Dziś to adres oddziału PZU. Na początku XX wieku – był to najpierw Reichshof, a po 1922 roku hotel Polski. Został uruchomiony w roku 1911. W gorących czasach plebiscytów i powstań to w tym hotelu mieściły się biura i odbywały spotkania propolskich organizacji, tu podczas III powstania mieścił się Czerwony Krzyż i była kwatera francuskich oficerów z wojsk rozjemczych. Zmiana nazwy na Polski nie była przypadkowa – do roku 1939 hotel uchodził za centrum życia towarzyskiego miejscowych Polaków. Ze słynnych gości można wymienić choćby Ignacego Mościckiego.

Kolejny adres: Powstańców 1. Chorzowianie pamiętają restaurację Delta, która znajdowała się w tej narożnej kamienicy i klub Kocynder, do którego wchodziło się od strony parku, oraz jedno z miejskich kin. Ale ten budynek w roku 1894 powstał jako Hotel Parkowy (Parkhotel). Hotel często zmieniał właścicieli, jakiś czas był nim nawet książę pszczyński. Na początku XX wieku w Parkowym powstała sala kinowa (Lichtspielhaus Parkhotel). Po roku 1922 hotel nosił nazwę Monopol oraz Śląski, potem został zlikwidowany. Przetrwała tylko jego część restauracyjna, do lat 90. pod nazwą Delta. Niedawno został przebudowany.

Armii Krajowej 55 (naprzeciwko wiaduktu kolejowego, miejsce gdzie tramwaj skręca w stronę centrum Chorzowa) to adres, pod którym od końca lat 90. XIX wieku znajdował się hotel (naprzeciwko dworca w Chorzowie Batorym, wtedy Bismarchhutte, potem Hajduki Wielkie) Pod Zielonym Dębem, (od 1903 roku Pod Żelaznym Kanclerzem, od 1922 Śląski). Ozdobą hotelowego ogrodu była przepływająca przez jego teren... Rawa. Swoje najlepsze lata miał do roku 1914, kiedy stanowił centrum życia samodzielnej wtedy gminy. Tutaj także znajdowała się sala kinowa. Hotel został zlikwidowany w roku 1939.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto