Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmach Poczty Polskiej w Chorzowie skrywa wiele tajemnic. Mało kto zna wszystkie fakty na jej temat

Martyna Urban
Martyna Urban
Gmach Poczty Polskiej budzi podziw nie tylko mieszkańców Chorzowa. Ten XIX wieczny budynek do dziś został zachowany w stanie idealnym. Jakie nieoczywiste fakty skrywa?
Gmach Poczty Polskiej budzi podziw nie tylko mieszkańców Chorzowa. Ten XIX wieczny budynek do dziś został zachowany w stanie idealnym. Jakie nieoczywiste fakty skrywa? Fotopolska/ lata 1910-1918
Budynek Poczty Polskiej to prawdziwa wizytówka miasta. Mieszkańcy często zatrzymują się przed nim, by podziwiać zabytkowy neogotyk. Historia budynku sięga tyle lat wstecz, że nawet najstarsi Chorzowianie nie pamiętają jak powstawała Poczta Polska. Kto jest architektem tego przepięknego zabytkowego gmachu?

Mieszkańcy są zgodni, iż gmach Poczty Polskiej jest wizytówką Chorzowa. Budynek mieści się przy ulicy Wolności 2, u zbiegu z Pocztową. Od końca XIX wieku gmach został utrzymany w idealnym stanie.

Historia gmachu poczty w Chorzowie

1 października 1885 roku została zakupiona działka pod budowę gmachu, na zlecenie Kaiserlich Deutsches Postamt in Königshütte. Architektem planowanego budynku poczty został Johann Schubert. Jej budowa rozpoczęła się w roku 1891. Wielki gmach Poczty Polskiej na planie litery U został wzniesiony w zaledwie rok, łącznie z charakterystyczną wieżą zwieńczoną ażurową kopułą.

Jednak w wyniku rosnącego zapotrzebowania na usługi pocztowe, już w roku 1911 budynek został rozbudowany wzdłuż ulicy Pocztowej według projektu Freda Nhagena. Gmach został doposażony o dodatkowe skrzydło, rozciągające się już przy ulicy Pocztowej.

Budynek przez ponad 100 lat funkcjonował nieprzerwanie, zadowalającemu stanowi zachowania. Dopiero w latach 90. XX wieku wyczyszczono elewację oraz wymieniono hełm wieży.

Czym wyróżnia się od pozostałych budynków gmach?

Budynek został wzniesiony w stylu neogotyckim. Obecnie jest asymetryczną, rozczłonkowaną bryłą, ze względu na dobudowę skrzydła w 1911 roku. Gmach został wybudowany z cegły. Cechą charakterystyczną obiektu jest dwukondygnacyjność oraz dach dwuspadowy. Pięknego stylu architektonicznego neogotyku dodaje trójkondygnacyjna wieża zwieńczona charakterystycznym ażurowym, kopulastym hełmem. Elewacje zostały wykończone cegłą klinkierową, z domieszką glazurowanych, zielonych kształtek.

Otwory okienne dekorowane zostały naprzemiennie cegłami w kolorze czerwonym i zielonym. Natomiast same okna są w postaci skrzynkowej, wykonanej z drewna. Główne wejście znajduje się w narożniku budynku, do którego prowadzą schody. Wnętrze do dzisiaj ma częściowo zachowany pierwotny układ.

Nieznane fakty nt. budynku Poczty Polskiej

Mało kto wie, że pierwsza placówka pocztowa w Królewskiej Hucie podlegała pod urząd w Gliwicach. Jej działalność rozpoczęła się w roku 1804. Natomiast w roku 1865 uruchomiono oddział telegraficzny. Budowa gmachu poczty przy ulicy Wolności była odpowiedzią na rosnącą liczbę wysyłanych korespondencji i przesyłek.

W wieku XIX nowoczesnym rozwiązaniem architektonicznym było ulokowanie napowietrznego systemu telekomunikacyjnego pod kopułą budynku, a na poziomych żebrach hełmu umieszczenie izolatory. Takim rozwiązaniem posłużono się w budynku przy ulicy Wolności. Dlatego, gdy system łączności wyparły kable, przeprowadzono w 2004 roku remont elewacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto