Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geminidy 2016: Deszcz meteorów już 14 grudnia

Olga Krzyżyk
Geminidy pojawią w obszarze gwiazdozbioru Bliźniąt
Geminidy pojawią w obszarze gwiazdozbioru Bliźniąt Google Grafika
Już 14 grudnia będzie można zobaczyć największy rój meteorów, czyli Geminidy. W ciągu 1 godziny można zobaczyć aż 120 świetlnych śladów. Obserwacja może być jednak utrudniona, 14 grudnia bowiem będzie pełnia Księżyca.

Geminidy 2016: Deszcz meteorów już 14 grudnia
Geminidy to rój meteorów, który jest aktywny od 7 do 17 grudnia. Maksimum roju przypada jednak na 14 grudnia. To najbardziej obfity rój w ciągu roku. W ciągu jednej godziny można obserwować aż 120 śladów meteorów. Geminidy nie pochodzą od komety, ale od planetoidy.

Geminidy powstają w wyniku rozpadu planetoidy (3200) Phaethon. Rój meteorów będzie można zobaczyć w radiancie gwiazdozbioru Bliźniąt w okolicach Kastora, jednej z najjaśniejszych gwiazd w tym gwiazdozbiorze.

- Geminidy będzie można zobaczyć już od ok. godziny 17.00. Patrząc w kierunku gwiazdozbioru Bliźniąt będzie można zobaczyć świetlne smugi, czyli meteory który płoną, jonizują się w naszej atmosferze - wyjaśnia Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego.

W tym roku obserwacja roju meteorów będzie jednak utrudniona. 14 grudnia wypada bowiem pełnia Księżyca, dlatego będzie można dostrzec tylko bardzo jasne obiekty. Niebo w tym dniu będzie bardzo jasne, co utrudni obserwację.

- Geminidy to drobiny materii wielkości ziarna piasku lub żwiru. Drobiny te pędzą 70 kilometrów na sekundę. To tak, jakbyśmy w ciągu 1 sekundy przenieśli się z Chorzowa do Częstochowy - mówi Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego.

Geminidy to meteory, co oznacza że nie docierają one do ziemi. Drobiny materii jonizują się w górnych warstwach naszej atmosfery, co daje piękny świetlny efekt. Meteory, które docierają na ziemię nazywamy meteorytami. W przypadku Geminidów nie ma raczej takich przypadków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto