Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdy precyzja w kuchni jest najważniejsza. Waż, licz i gotuj

Materiał Partnera Zewnętrznego
Waga kuchenna to urządzenie, bez którego wiele z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania w kuchni. Wiele przepisów wymaga dokładności i precyzji, a dobieranie „na oko” lub korzystanie z przeliczników objętościowych może zaważyć na efekcie końcowym. Ponadto, waga doskonale towarzyszy osobom, które dbają o swoją sylwetkę, są na diecie czy borykają się np. z cukrzycą. Jest przydatnym akcesorium dla osób ceniących sobie kontrolę w każdym aspekcie. Mimo że waga kuchenna jest z pozoru prostym urządzeniem, to ilość funkcji i parametrów może przyprawić o zawrót głowy. Pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru!

Mechaniczna czy elektroniczna?
Decydując się na zakup wagi z pewnością napotkamy taki dylemat. Czym się różnią takie sprzęty? Wagi mechaniczne to proste w budowie i obsłudze urządzenia. Ich wadą jest jednak mało precyzyjny pomiar – może wystąpić odchylenie nawet do 20 g, co w przypadku bardzo restrykcyjnych przepisów może być niewystarczające. Dla przykładu, spójrz na przykładowe składniki do wypieku francuskich makaroników:
• 100 g białek (z około 3 jajek)
• 110 g zmielonych migdałów (bez skórki)
• 200 g cukru pudru
• 50 g drobnego cukru do wypieków
• nasionka z 1 laski wanilii.

Wystarczy, że proporcje czy gramatura choć jednego z nich będzie się różniła minimalnie, a cała praca pójdzie na marne. Makaroniki będą pękać, przywierać do maty czy stracą swój krągły kształt. W takim wypadku jedynym słusznym wyborem będzie waga elektroniczna.

Waga elektroniczna - to już bardziej zaawansowane urządzenie dla wymagających użytkowników. Pomiary wskazuje na wyświetlaczu LCD z dokładnością do 1-2 g. Wagi elektroniczne są zwykle wyposażone w szereg funkcji dodatkowych, poszerzających spektrum zastosowań. Posiadają np. możliwość określenia objętości płynów, zawartości kalorycznej bądź składników odżywczych w ważonym produkcie. Takie wagi są oczywiście droższe, ale ich wszechstronność i funkcje wynagradzają wydatek.

Do wykonywania wypieków szczególnie polecamy na przykład wagę kuchenną Zelmer ZKS 14500 (KS 1400). Ta niewielka i funkcjonalna waga kuchenna to urządzenie 2 w 1 - waga kuchenna oraz kubek z miarką (możesz go odczepić i używać jako oddzielnego naczynia). Nadaje się do pomiaru produktów sypkich i płynnych, a odłączany kubek łatwo utrzymasz w czystości, gdyż można go myć w zmywarce. Ponadto, duży wyświetlacz LCD ułatwi precyzyjne odmierzenie odpowiedniej ilość produktu. Maksymalnie obciążenie wagi wynosi 3 kg lub 1,2 l, dokładność pomiaru to 1 g, ponadto urządzenie wyposażone jest w funkcję tary oraz odłączany kubek.

Pojemnik wagi kuchennej
Jak widzisz powyżej, bardzo ważnym elementem wagi kuchennej jest pojemnik, który sprawdzi się przy produktach sypkich i płynnych. Są to najczęściej: tacki, talerze, misy oraz przypominające dzbanki naczynia (tak jak w Zelmer ZKS 14500 (KS 1400)). Wybór powinien zakładać, co będziemy ważyć: czy będą to same sypkie bądź płynne substancje dodawane do wypieków, czy może całe dania, które ciężko będzie zmieścić w bardzo ograniczonych kształtach? Dobrze, jeżeli misa stoi stabilnie na urządzeniu, uniemożliwiając przewrócenie. Dobrym przykładem będzie tutaj Sencor SKS 4030 BK - waga kuchenna z misą o pojemności 1l odmierzająca maksymalnie 5 kg żywności z dokładnością do 1 g. Posiada duży wyświetlacz LCD, duże sterowane dotykiem przyciski (13 mm) ułatwiające obsługę oraz funkcję automatycznego wyłączania po 2 minutach. Waga ma funkcję tarowania, funkcję ważenia w seriach oraz możliwość pomiaru objętości mleka i wody (ml/fl/oz). Większą dokładność pomiaru zapewniają 4 precyzyjne czujniki nacisku.

Wagi dietetyczne
Jeśli jesteś sportowcem, cukrzykiem lub po prostu dbasz o swoją dietę na pewno zastanawiasz się nad zakupem wagi kuchennej. Dobrze wiesz, że ilość produktów z konkretnych grup może znacząco wpływać na wygląd Twojej sylwetki. Za dużo ryżu, ziemniaków, za mało mięsa… i okazuje się, że po kilku miesiącach przybyło nam sporo kilogramów. Możesz skorzystać z podstawowych wag, takich jak przedstawiliśmy powyżej, a możesz pójść nieco dalej i zainwestować w urządzenie, takie jak Vitammy Light NS 780. Czym się ono różni od swoich poprzedników? VitammyLight NS 780 waga dietetyczna dla sportowców, cukrzyków i wszystkich osób aktywnych o wymiarach: 157 x 224 x 17 mm i o maksymalnym załadunku wynoszącym 5000 g lub 5000 ml i dokładności 1 g./1 ml. Urządzenie wyposażone zostało w bazę 999 produktów spożywczych, a do każdego przypisano aż 7 wartości odżywczych. Chcesz wiedzieć ile białka, tłuszczu czy węglowodanów miała Twoja kolacja? Dzieki funkcji sumowania, ta waga wyświetli Ci wszystkie z tych wartości! W obsłudze pomoże Ci wskaźnik przeładowania, wskaźnik wyładowanej baterii oraz duży wyświetlacz: 60 x 45 mm.
Powodzenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto