Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Fest ruchliwo sztrasa!" taki napis powstał przed przejściami dla pieszych w Chorzowie. "Ślonsko godka" zwiększy czujność pieszych.

OPRAC.:
Martyna Urban
Martyna Urban
Urząd Miasta Chorzów postanowił zwiększyć bezpieczeństwo przed przejściami dla pieszych tworząc napisy po śląsku. "Dej pozór na banka", "Fest ruchliwo sztrasa" to tylko niektóre z nich. Jak napisy mają pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa?
Urząd Miasta Chorzów postanowił zwiększyć bezpieczeństwo przed przejściami dla pieszych tworząc napisy po śląsku. "Dej pozór na banka", "Fest ruchliwo sztrasa" to tylko niektóre z nich. Jak napisy mają pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa? UM Chorzów
"Fest ruchliwo sztrasa!" czy "Dej pozór na banka!" - takie komunikaty po śląsku ostrzegają pieszych w Chorzowie przed nieostrożnym wejściem na pasy. Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych oraz zwrócenie uwagi na wciąż zbyt częste incydenty z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W środę 4 sierpnia, śląskie napisy pojawiły się w pobliżu pierwszych chorzowskich przejść dla pieszych. Oprócz dwóch wspomnianych wyżej napisów pojawiło się też hasło "Mobilniok abo życie", które nawiązuje do problemu korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez pasy.

- Chcemy wraz z chorzowską policją wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa osób przechodzących przez pasy. W różnych miejscach w Chorzowie pojawią się takie napisy. Są po śląsku, co być może zainteresuje jeszcze więcej osób, które przystaną, będą chciały przeczytać, zrozumieć, a dzięki temu zwolnią przed przejściem lub odłożą telefon - tłumaczy Wiesław Ciężkowski, Wiceprezydent Chorzowa.

Gdzie mieszczą się ostrzegające komunikaty po śląsku?

Przy 10 przejściach dla pieszych powstały napisy w "ślonskiej godce", które mają zwiększyć czujność i bezpieczeństwa na tzw. Pasach dla pieszych. Są to napisy typu „fest ruchliwo sztrasa” – uwaga, rychliwa droga, „dej pozór na banka” – uważaj na tramwaj oraz „mobilniok abo życie” – odłóż telefon i żyj.

Wyboru przejść dla pieszych dokonała chorzowska Policja. Napisy znajdą się chociażby przy Rynku, ul. Czempiela, ul. Strzelców Bytomskich czy ul. Krzyżowej.

Dlaczego znaki poziome zostały napisane po śląsku?

Stwierdziliśmy, że w Chorzowie w centrum Górnośląskiej metropolii umieścimy takie napisy po śląsku, ponieważ po polsku takie napisy już są. W znakach poziomych napisanych po śląsku jesteśmy prekursorem. – mówi Kamil Nowak, rzecznik prasowy UM Chorzów.

Zamysłem tej inicjatywy było zwiększenie uważności. Kamil Nowak dodaje, iż osoby, które mówią po śląsku chętniej zatrzymają się przed przejściem dla pieszych, by przeczytać komunikat.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto