Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fala w tym sezonie znów nieczynna. Co dalej?

M.Tarnowska
12 czerwca kąpielisko „Fala” będzie obchodzić 50-lecie istnienia. Dwa lata nie działa i wszystko wskazuje na to, że już jej nie otworzą

Kąpielisko „Fala” do użytku publicznego zostało oddane w czerwcu 1966 roku. Od tego czasu obiekt nie był remontowany. Dziś stan infrastruktury technicznej uniemożliwia uruchomienie kąpieliska.

- Kontrole przeprowadzone w zeszłym roku wykazały zużycie się „Fali”, zarówno jeśli chodzi o poszczególne obiekty, jak i przestarzałą infrastrukturę - mówi Łukasz Buszman, rzecznik Parku Śląskiego.

Z opinii specjalistów jasno wynika, że kąpielisko wymaga nie tyle remontu , ile wybudowania praktycznie od nowa. Ile pieniędzy potrzeba na taką kompleksową modernizację?

- Trudno ocenić dzisiaj koszty, natomiast biorąc pod uwagę przykłady odbudowy kąpielisk w miastach ościennych, to wydatek rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu milionów złotych - szacuje Buszman.

Taką dużą kwotą zarząd Parku Śląskiego nie dysponuje. Dlatego na początku roku zainicjował rozmowy z zarządem województwa śląskiego i prezydentem Chorzowa, by odtworzyć tę atrakcję wodną Parku Śląskiego. Co ciekawe, nie mówi się już o remoncie istniejącego kompleksu basenowego, a o wybudowaniu całkiem nowego, w innym miejscu.

- Park Śląski stoi przed odpowiedzią na pytanie, czy stworzyć nowy kompleks wodny na miejscu Fali, czy też zlokalizować go w innym miejscu - mówi Witold Trólka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. - Należy pamiętać, że zmieniły się oczekiwania użytkowników co do standardów oraz dostępności tych obiektów - dodaje Trólka.

W podobnym tonie wypowiada się Łukasz Buszman. - W tym samym miejscu „Fala” nie powinna już być odtwarzana, choćby ze względu na współczesne wymogi komunikacyjne. Tego rodzaju obiekt musi być dostępny dla zmotoryzowanych gości, ale nie w centrum parku, tylko na jego obrzeżach. To podstawowe założenie planowanej odbudowy wodnego kompleksu - zaznacza Buszman.

Plan wybudowania nowego kąpieliska popiera prezydent Andrzej Kotala, który sam złożył prezesowi parku i marszałkowi województwa propozycję budowy kąpieliska otwartego na terenach przy ul. Siemianowickiej.

- Gdyby teren został przekazany miastu, możliwa byłoby realizacja inwestycji polegającej na budowie basenu wraz z parkingami i zapleczem sanitarnym. Niestety, nadal nie otrzymaliśmy decyzji w tej sprawie - informuje Karolina Skórka z chorzow-skiego magistratu.

Na decyzję Parku Śląskiego czeka nie tylko prezydent, ale również Urząd Marszałkowski, do którego spółka WPKiW zwróciła się z prośbą o dofinansowanie modernizacji kąpieliska „Fala”.

- Podobnie jak w przypadku prośby o dofinansowanie hali wystaw „Kapelusz” oczekujemy od Parku Śląskiego przedstawienia w najbliższym czasie jego sytuacji finansowej oraz planów inwestycyjnych - podkreśla Witold Trólka.

Skąd więc wziąć pieniądze? Obiektami znajdującymi się na terenie parku zarządza samorząd województwa śląskiego. Mimo to, władze Chorzowa od kilkunastu lat nie pobierają od Parku Śląskiego znacznej części podatku od nieruchomości - rezygnacja z tych należności to wsparcie Parku Śląskiego kwotą ponad 5 mln zł.
To nie wystarcza. Spółka WPKiW powinna zacząć szukać innych źródeł finansowania. Tym bardziej, że w planach jest budowa nowego basenu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto