Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Estakada: 10 faktów przed remontem

Łukasz Respondek
Marzena Bugała
To historyczna chwila dla Chorzowa - po latach starań o pieniądze i zamieszaniu z podpisaniem umowy w poniedziałek przy estakadzie pojawią się pierwsi robotnicy. Przedsmak tego co będzie się działo można było zauważyć już na początku tygodnia: wiadukt otoczony został płotem, zwężono jeden pas ruchu. Przygotowaliśmy dla Was dziesięć rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem remontu.

1 Kilometrowy odcinek drogi krajowej 79 to jedyny w Polsce wiadukt, który przecina sam środek rynku. Zawieszoną na wysokości kilku metrów jezdnię oddano do użytku w 1979 roku. Wielu chorzowian budowało estakadę w czynie społecznym. Dziś to jedna z głównych arterii naszej aglomeracji - codziennie przejeżdża nią ponad 30 tysięcy samochodów. Chętnie eksploatowana estakada ulegała stopniowej korozji. Ekspertyzy z 2004 i 2006 roku mówiły o konieczności odnowienia wiaduktu, któremu grozi zawalenie.

2. Przez kilka miesięcy trwały dyskusje dotyczące wyburzenia wiaduktu i odzyskania rynku. Wielkim orędownikiem tego pomysłu był wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Joachim Otte. Po kilku konferencjach zdecydowano się jednak na remont. W międzyczasie z różnych przyczyn unieważniono kilka przetargów. Umowę z firmą IMB Podbeskidzie udało się podpisać w czerwcu zeszłego roku. Wyburzenie estakady będzie możliwe po wybudowaniu obwodnicy Chorzowa.

3. Dokładnie 30 grudnia ubiegłego roku skończył się handel pod estakadą. Przez 20 lat handlowcy dzierżawili od magistratu swoje budki, które z powodu remontu muszą zostać rozebrane. Nie wiadomo czy targowisko wróci pod wiadukt. Podobnie zresztą jak miejsca parkingowe.

4. Remont estakady zgodnie z umową ma kosztować 37 milionów 247 tysięcy złotych. Ponad 25 milionów zł pochodzi z funduszy europejskich. Z obecnej konstrukcji zostaną tylko filary i płyty nośne. Reszta zostanie odnowiona i uzupełniona. Dodatkowe 1,3 miliona złotych ma kosztować poprawa estetyki i wyglądu wizualnego wiaduktu.

5. Remont został podzielony na dwie części - jezdnie wiaduktu będą remontowane po kolei. Przez pierwsze dziewięć miesięcy pracę będą odbywały się na tej bliżej ratusza, a przez kolejne dziewięć - na jezdni w kierunku z Katowic do Bytomia. W pierwszych tygodniach prac robotnicy zajmą się rozbiórką m.in. chodników, nawierzchni i barierek.

6. W niedzielę po raz ostatni będzie można przejść się po ślimaku. Pochyłe wejście na estakadę zostanie zamknięte już w pierwszych godzinach prac. Podobnie jak chodnik na wiadukcie w kierunku ulicy Krakusa. Aby dostać się do centrum, trzeba iść ul. Krakusa, Floriańską, Sienkiewicza.
Ślimak zostanie zastąpiony schodami. Obok nich stanie winda dla osób starszych i niepełnosprawnych. Pod estakadą w czasie remontu będzie można się poruszać po specjalnie wyznaczonych przejściach.

7. W czasie remontu tramwaje będą kursowały normalnie. Ruch autobusów po wiadukcie będzie uprzywilejowany po tzw. buspasach. Przystanek autobusowy na estakadzie zostanie przeniesiony o 150 metrów w okolice stacji benzynowej. Wyłączony z użytku będzie również wjazd na wiadukt od strony rynku. Autobusy z Siemianowic będą jeździły ulicą Powstańców Śląskich.

8. Wiadukt nie zostanie całkowicie zamknięty. Ruch po nim będzie odbywał się po jednej nitce w obu kierunkach. Estakadę można ominąć na dwa sposoby. Kierowcy jadący w kierunku Bytomia powinni zjechać na Drogową Trasę Średnicową i ulicami Nomiarki, Styczyńskiego lub Żołnierzy Września dojechać do 3 Maja, a potem Katowickiej (powrót na DK 79). Mogą też zjechać w Świętochłowicach, gdzie do Bytomia dojadą ulicami Bytomską i Łagiewnicką. Jadąc z Katowic można również ominąć korki jadąc ul. Parkową, Kościuszki i Nową.

9. Remont estakady ma się zakończyć w czerwcu 2013 roku. Kilka lat później według drogowych statystyk ma nią podróżować 45 tysięcy samochodów w ciągu doby.

10. Płyty estakady mają po remoncie mieć kolor pomarańczowy, a filary mają być brązowe. Nie wiadomo jeszcze co powstanie pod wiaduktem. Jedną z opcji jest m.in. oszklona galeria z informacją turystyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto