Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energia czysta i tania

[email protected]
Przy projektowaniu każdego obiektu wybór właściwego systemu ogrzewania jest zadaniem niezwykle istotnym. Wynika to z jednej strony z konieczności zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego dla użytkowników, a z ...

Przy projektowaniu każdego obiektu wybór właściwego systemu ogrzewania jest zadaniem niezwykle istotnym. Wynika to z jednej strony z konieczności zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego dla użytkowników, a z drugiej strony z długofalowego charakteru podjętych w tym zakresie decyzji, wiążących się z określonymi konsekwencjami finansowymi.

Idealną jest sytuacja, w której pewność dostaw ciepła łączy się ze stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji, oraz, co również nie jest bez znaczenia, z niskimi kosztami przyłączenia.

Obowiązujące Prawo energetyczne zobowiązuje PEC do sfinansowania 75% nakładów poniesionych na budowę przyłącza do obiektu.

Czysta energia

Znaczna część energii cieplnej dostarczanej do odbiorców przez PEC w Dąbrowie Górniczej produkowana jest przez energetykę zawodową w skojarzeniu z energią elektryczną.
Źródła, które współpracują z PEC w Dąbrowie Górniczej to:

  • EC „Będzin” S.A., który dostarcza ciepło do następujących miast: Będzin, Sosnowiec, Czeladź.
  • PKE S.A. Elektrownia „Łagisza”, która dostarcza ciepło do następujących miast: Będzin, Dąbrowa Górnicza.
  • EC „Nowa” Sp. z o.o., która dostarcza ciepło do miasta Dąbrowa Górnicza.
    Skojarzony proces wytwarzania ciepła i energii elektrycznej jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów ochrony środowiska. Oszczędza 1/3 paliwa, które byłoby wykorzystane w oddzielnie produkujących energię cieplną ciepłowniach i energię elektryczną blokach energetycznych. Ogranicza, więc w takim samym stopniu emisję szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. Nowoczesny zdalaczynny system ogrzewania charakteryzuje się wysoką sprawnością i oszczędza energię na wszystkich etapach - wytwarzania, przesyłania, odbioru. W wyniku postępującej likwidacji kotłowni lokalnych i systemu ogrzewania piecowego została ograniczona emisja pyłów i gazów do atmosfery. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej Spółka Akcyjna przez system sieci cieplnych dostarcza odbiorcom ciepło zakupione w elektrociepłowniach, elektrowniach i produkowane we własnych ciepłowniach i kotłowniach, prowadzi stałe działania modernizujące miejski system grzewczy, by ograniczyć straty ciepła i podnieść sprawność jego przesyłu. Wymienia się tradycyjne sieci cieplne na rury preizolowane, wprowadza się automatykę procesów technologicznych i ich monitoring. Na uwagę zasługują również działania mające na celu poprawę wytwarzania energii cieplnej. Są to nowoczesne systemy odpylania zainstalowane obecnie w ciepłowniach PEC w Olkuszu i Zawierciu.

    Chrońmy naszą przyrodę

    Minimalizacja negatywnego wpływu urządzeń ciepłowniczych na środowisko naturalne jest jednym z najistotniejszych zadań Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej oraz współpracujących z nim źródeł ciepła. Przedmiot prowadzonej działalności przez PEC oraz współpracujące źródła determinuje niejako podstawowe kierunki ochrony środowiska, którymi są w szczególności: ochrona powietrza, ochrona przed hałasem i wibracjami, ochrona zieleni w miastach, ochrona środowiska w związku z wytwarzanymi odpadami. Najistotniejszymi działaniami zmierzającymi do eliminacji tego typu niekorzystnych czynników jest likwidacja źródeł niskiej emisji oraz poprawa gospodarki odpadami. W wyniku takich działań sukcesywnie, co roku zmniejsza się emisja zanieczyszczeń przenikających do środowiska naturalnego. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz współpracujące źródła spełniają wymagania ochrony środowiska zarówno w zakresie emisji szkodliwych substancji do otoczenia, jak i składowania odpadów niebezpiecznych.
    Posiadają wszystkie wymagane prawem zezwolenia i decyzje administracyjne określające dopuszczalne emisje szkodliwych substancji oraz postępuje zgodnie z obowiązującymi zasadami.

    Gwarancja ceny

    Ciepło dostarczane poprzez sieć scentralizowaną eksploatowaną przez PEC, poza innymi zaletami (ekologia, bezpieczeństwo, pewność) posiada jeszcze jedną ważną cechę - jest konkurencyjne cenowo w stosunku do innych nośników energii. Taryfy dla ciepła, którą tworzą źródła (EC „Będzin”, EŁ. „Łagisza” - PKE, EC „Nowa”) oraz PEC są zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Elementy składowe opłaty za ciepło to: cena za zamówioną moc cieplną, cena ciepła, stawka opłaty stałej za usługi przesyłowe, stawka opłaty zmiennej za usługi przesyłowe, abonament. Średnia cena z najbliżej współpracujących źródeł (EC „Nowa”, EŁ. „Łagisza”, EC „Będzin”) w przeliczeniu na opłatę jednoczłonową (ułatwiającą porównanie) wynosiła w roku 2004 33,52 zł zł/GJ (netto), co jest porównywalne jedynie z nieekologicznym i uciążliwym dla użytkownika ogrzewaniem piecami węglowymi. Koszty ogrzewania gazowego, olejowego czy elektrycznego są od kilku do kilkunastu złotych za GJ wyższe.

    Energetyka a niska emisja

    Wbrew powszechnie panującej opinii to nie przemysł ciężki, chemiczny i energetyka są głównymi trucicielami środowiska. Zmiany gospodarcze i technologiczne sprawiły, że obecnie udział wielkiego przemysłu w emisji substancji szkodliwych dla środowiska jest niewielki i systematycznie maleje. Natomiast coraz poważniejszym problemem ekologicznym, ekonomicznym i społecznym są spaliny pochodzące ze źródeł niskiej emisji, a więc z palenisk domowych wykorzystujących przestarzałe kotły węglowe, lokalnych kotłowni, małych warsztatów, hurtowni itp.
    Zanieczyszczenia z tych źródeł to przede wszystkim problem dużych miast o starej, zagęszczonej i często zabytkowej zabudowie. Okresowe pogorszenie jakości powietrza w sezonie grzewczym obserwuje się także w mniejszych miejscowościach.
    W gospodarstwach indywidualnych zużywane jest ok. 6,6 mln t węgla. Znaczną część rynku stanowią jednak wysłużone tradycyjne kotły, które przyczyniają się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska. Spalanie węgla w starych, często niesprawnych i wyeksploatowanych instalacjach przy niewłaściwie dobranych systemach kominowych powoduje, że paliwo nie jest wykorzystywane w sposób efektywny. Wzrastają koszty eksploatacji, a przy zastosowaniu węgli złej jakości nasilają się czynniki powodujące wzrost emisji szkodliwych substancji. W efekcie kalkulacje uzyskania taniego ciepła nie zawsze okazują się korzystne.
    Substancje zawarte w spalinach emitowanych z niskich źródeł - m.in. tlenki węgla, siarki, azotu, związki chloru, fluoru, metali ciężkich oraz pyły - są odpowiedzialne za powstawanie wielu schorzeń. Z niskich źródeł są także emitowane różne substancje alergizujące i toksyczne. Pył z niskiej emisji jest zwykle bardziej toksyczny niż pył emitowany z wysokich źródeł przemysłowych, gdyż niska emisja związana jest najczęściej z niepełnym spalaniem, które zachodzi w relatywnie niskiej temperaturze. Z tego powodu cząstki pyłu emitowane z tych źródeł zawierają dużo sadzy i toksyn.
    Powody, dla których niska emisja jest szczególnie groźna dla zdrowia jest fakt, iż źródła emisji są usytuowane blisko ludzi. W przypadku posiadania pieców węglowych największą dawkę zanieczyszczeń przyjmujemy w domu, gdzie spędzamy większość czasu w ciągu doby. Z problemem niskiej emisji można skutecznie walczyć. Jednym ze sposobów ograniczenia niskiej emisji jest zastąpienie nieefektywnych i zatruwających środowisko urządzeń węglowych i systemów grzewczych na nowoczesne i proekologiczne. Obecnie przy modernizacji starych budynków oraz podczas budowy nowych mieszkań często stosuje się ogrzewanie sieciowe. Wiele gmin już zrealizowało, lub jest w trakcie realizacji programów modernizacyjnych polegających m.in. na wykorzystaniu systemu sieciowego do celów grzewczych, gdzie ciepło wytwarzane jest w energetyce zawodowej w skojarzeniu z prądem.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto