MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Emeryci mogą oczekiwać wzrostu świadczeń dzięki waloryzacji

redpp
Wyliczenia prezentują sumę trzynastej i czternastej emerytury na rękę, a także to, ile łącznie emeryci zyskają przez 12 miesięcy otrzymywania zwaloryzowanej emerytury (czyli od marca 2024 do lutego 2025). >>>
Wyliczenia prezentują sumę trzynastej i czternastej emerytury na rękę, a także to, ile łącznie emeryci zyskają przez 12 miesięcy otrzymywania zwaloryzowanej emerytury (czyli od marca 2024 do lutego 2025). >>>Pixabay
Wszystko wskazuje na to, że to ostatni rok, w którym seniorzy uświadczą tak dużej waloryzacji świadczeń emerytalnych oraz rentowych. Dwucyfrowa waloryzacja szykuje się nam od 1 marca, a dodatkowo zwiększa się 13. i 14. emerytury. Jednak waloryzacja jest tym większa, im większa jest inflacja, więc zapowiadane niższe waloryzacje w przyszłych latach są dobrym sygnałem, bo oznaczają niższą inflację. A ile emeryci zyskają w roku 2024? Sprawdź!

Spis treści

Coroczna waloryzacja emerytur i rent - ile wyniesie w 2024 roku?

Coroczna waloryzacja świadczeń emerytalnych oraz rent jest niezwykle istotna. Stanowi ona odpowiedź na poziom inflacji - więc gdy ta była bardzo wysoka, również i waloryzacja jest spora. Nie inaczej będzie w tym roku. Na 1 marca 2024 roku wstępnie zaplanowana jest waloryzacja na poziomie 11,9%, bo tyle wyniósł wzrost cen dla gospodarstw domowych rencistów i emerytów. Jednak ostateczny wskaźnik waloryzacji będzie prezentowany dopiero pod koniec lutego.

Zagwarantowane trzynaste i czternaste emerytury wzrosną!

Wypłatę trzynastej i czternastej emerytury planuje się na konkretne terminy. Środki są wypłacane z budżetu i stanowią równowartość minimalnej emerytury - ta zaś będzie wynosić 1 777,46 zł brutto przy waloryzacji na poziomie 11,9%. Od świadczeń tych będą również potrącane składki zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Kiedy emeryci i renciści dostaną trzynaste emerytury?

Seniorzy na trzynaste emerytury będą mogli liczyć już w kwietniu. Podobnie wygląda sytuacja rencistów. Tu świadczenia otrzymają wszyscy emeryci i renciści. A co z czternastą emeryturą?

Wyliczenia prezentują sumę trzynastej i czternastej emerytury na rękę, a także to, ile łącznie emeryci zyskają przez 12 miesięcy otrzymywania zwaloryzowanej
Wyliczenia prezentują sumę trzynastej i czternastej emerytury na rękę, a także to, ile łącznie emeryci zyskają przez 12 miesięcy otrzymywania zwaloryzowanej emerytury (czyli od marca 2024 do lutego 2025). >>>Pixabay

Co z czternastą emeryturą?

W przypadku czternastej emerytury już nie wszyscy otrzymają taką samą kwotę. Przede wszystkim obowiązuje limit dotyczący tego, jakie świadczenie podstawowe może być, aby otrzymać pełną kwotę czternastki. Jest to kwota 2900 zł brutto renty lub emerytury. Po tym progu dodatek jest zmniejszany na zasadzie złotówka za złotówkę. Co więcej, minimalną kwotą czternastki jest 50 zł brutto (39,50 zł netto).

O tyle wzrosną świadczenia!

W galerii przedstawiamy wyliczenia wzrostu świadczeń rentowych i emerytalnych w tym roku. Oto, ile emeryci zyskają na rękę!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emeryci mogą oczekiwać wzrostu świadczeń dzięki waloryzacji - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto