Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dym z komina nas truje

Redakcja
Zimą w wielu miastach naszego regionu występuje nawet dwudziestokrotnie większe stężenie groźnych i rakotwórczych substancji w powietrzu niż  latem i wiosną. Ten problem to niska emisja.  Jej źródłem jest nieefektywne spalanie węgla i odpadów w budownictwie wielorodzinnym.
Zimą w wielu miastach naszego regionu występuje nawet dwudziestokrotnie większe stężenie groźnych i rakotwórczych substancji w powietrzu niż latem i wiosną. Ten problem to niska emisja. Jej źródłem jest nieefektywne spalanie węgla i odpadów w budownictwie wielorodzinnym.
Dobija nas to, że palimy w piecach także odpadami. Badania wykazały, że tylko w miastach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego nawet 200 tys. osób wrzuca śmieci do domowych pieców

. Efektem są dymy i pyły, czyli tzw. niska emisja. Czy jest groźna? Jak najbardziej. Powoduje m.in. mutację materiału genetycznego, zaburzenia hormonalne, zwiększenie ryzyka chorób nowotworowych.

Niska emisja i metody przeciwdziałania temu zjawisku były tematem konferencji zorganizowanej w ramach kampanii społecznej "Niska emisja - wysokie ryzyko". Na spotkanie przyszło ponad 200 administratorów i zarządców nieruchomości z największych miast województwa śląskiego. Byli przedstawiciele TAURON Ciepło z prezesem zarządu Henrykiem Borczykiem oraz WFOŚiGW w Katowicach.

Konferencja rozpoczęła kolejny etap realizacji trwającej od listopada ubiegłego roku kampanii "Niska emisja - wysokie ryzyko" organizowanej przez energetyczny koncern TAURON i dofinansowanej przez WFOŚiGW.

- Czujemy się odpowiedzialni za środowisko, w którym żyjemy i pracujemy. W 2011 r. spółka TAURON Ciepło dzięki prowadzonym działaniom marketingowym przyczyniła się do ograniczenia niskiej emisji. Spółka zawarła 26 umów przyłączenia obiektów do sieci ciepłowniczej. Przekłada się to na 5,238 MW mocy zamówionej dla 29 nowych obiektów - mówił prezes Borczyk. - Na rok 2012 w ramach programu likwidacji niskiej emisji przyjęto założenie przyłączenia 76 obiektów - dodał prezes TAURON Ciepło.

- Wsparcie Funduszu dla inicjatywy, jaką jest kampania "Niska emisja - wysokie ryzyko", jest naturalną konsekwencją naszych wcześniejszych działań na rzecz programów ograniczania niskiej emisji w gospodarstwach indywidualnych - mówił Rafał Adamus, zastępca prezesa WFOŚiGW. Przypomniał też dotychczasowe działania Funduszu mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. WFOŚiGW w Katowicach wydał już na walkę z niską emisją ponad 154 mln zł.

Duże zainteresowanie uczestniczących w konferencji zarządców domów wzbudziły informacje o tym, jak zmienić system ogrzewania i docieplenia budynku, jak radzą sobie z tym inne samorządy, a także szczegółowe dane dotyczące podziału kosztów między zarządców i dostawcę ciepła przy zakładaniu nowej sieci ciepłowniczej oraz propozycje systemów dofinansowania takich inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto