Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwanaście jeżyków po rekonwalescencji powróciło na łono natury, a ich nowym środowiskiem stał się Park Śląski. Opiekował się nimi pan Piotr

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Dwanaście jeżyków po rekonwalescencji powróciło na łono natury, a ich nowym środowiskiem stał się Park Śląski. Opiekował się nimi pan Piotr Gleńsk, który od lat we własnym domu prowadzi kameralny ośrodek rehabilitacyjny, przeznaczony właśnie dla tych zwierzątek.

W czwartek, 14 kwietnia 2022 roku dwanaście jeży dołączyło do zwierzęcych mieszkańców Parku Śląskiego, które po rekonwalescencji powróciły na łono natury. Wkroczeniu zwierzątek do ich nowego środowiska towarzyszyła akcja zorganizowana przez firmę Tauron, której jeden z pracowników we własnym domu prowadzi kameralny ośrodek rehabilitacyjny, przeznaczony właśnie dla jeży. Zwierzątka te, zbyt słabe jesienią, by przeżyć zimę, dzięki ludzkiej pomocy wróciły do zdrowia i mogą powrócić również do samodzielnego funkcjonowania w warunkach naturalnych. Ponadto, aby jeżyki miały łatwiejszy start, w parku rozmieszczono przeznaczone dla nich specjalne domki, w których znajdą one schronienie.

Słabe i chore jeżyki pod opieką pana Piotra

Akcją powrotu dwunastu jeżyków na łono natury zainicjowano w Parku Śląskim tegoroczny sezon jeżowy. Zwierzątka miały dużo szczęścia, że trafiły wcześniej w ręce pana Piotra Gleńska, który od lat zajmuje się ratowaniem tych małych, kolczastych istot. Bez jego pomocy ranne, niedożywione oraz mające różne choroby jeżyki nie przetrwałyby zimy bez jego pomocy. Pan Piotr, który jest pracownikiem firmy Tauron, prowadzi we własnym domu nieduży ośrodek rehabilitacyjny, przeznaczony dla jeży i pod jego opieką przez całą jesień oraz zimę przebywało dziesięć chorych jeżyków.

„Park Śląski to świetne miejsce dla jeży”

Z pośród tych dziesięciu zwierzątek, które przechodziły rekonwalescencję u pana Piotra, do Parku Śląskiego wypuszczono osiem, ponieważ dwa z nich nie są jeszcze w pełni sprawne i w związku z tym konieczne jest, aby zostały jeszcze pod opieką w ośrodku rehabilitacyjnym. Poza jeżykami, przywiezionymi przez pana Piotra, do nowego środowiska w Parku Śląskim dołączyły jeszcze cztery inne, które pochodzą od doktor Magdaleny Balcarek z przychodni weterynaryjnej Szwarc&Sobik w Rybniku.

Przedstawiciele parku nie ukrywają zadowolenia z tego powodu, że wybrano go jako nowe miejsce do życia zdrowych już jeżyków. Zapewniają też, że zwierzątka będą mieć dobre warunki do codziennego funkcjonowania.

– Park Śląski to świetne miejsce dla jeży. Jest tu wszystko, czego potrzebują. Są łąki, krzewy, zarośla i nieskończone zasoby pokarmowe. Cieszymy się, że Tauron ratuje te zwierzęta, które my gościnnie przyjmiemy. W mniej uczęszczane rejony parku trafią specjalne domki, które stanowią świetne schronienie dla tych sympatycznych ssaków – mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Firma Tauron wspiera ośrodek rehabilitacji pana Piotra Gleńska, gdzie już ponad siedemdziesiąt jeży przeszło rekonwalescencję, po której wróciło na łono natury.

– Dzięki nam dotychczas ponad siedemdziesiąt jeży w dobrej formie wróciło na łono przyrody. Cieszą uratowane zwierzęta, cieszy powszechna sympatia z jaką te zwierzęta są traktowane. Z powodzeniem można dziś nazwać je ambasadorami Zielonego Zwrotu – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto