Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debiut młodych Ślązaków. Premiera filmu "Droga do domu" już 25 kwietnia. To dzieło amatorskiej Filmowej Grupy Pancerni

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Młodzi Ślązacy stworzyli wspólnie film pt. Droga do domu"
Młodzi Ślązacy stworzyli wspólnie film pt. Droga do domu" Mat. Filmowa Grupa Pancerni
Premiera filmu pt. "Droga do domu" amatorskiej Filmowej Grupy Pancerni już 25 kwietnia. Tak młodzi Ślązacy kręcą film. Dzieło to jest pomysłem młodego reżysera amatora Tomasza Pulchnego, absolwenta IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie. Pokaz filmu miał odbyć się w kinie studyjnym. Z powodu epidemii film będzie można jednak zobaczyć online.

Absolwent IV LO w Chorzowie Tomasz Pulchny nakręcił film. Premiera "Drogi do domu" już 25 kwietnia

Już od dziecka pasję Tomasza Pulchnego, absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie, było tworzenie filmów. Wraz z przyjaciółmi założył amatorską grupę filmową - Filmowa Grupa Pancerni. Po wielu amatorskich filmach realizowanych z czystej pasji przyszła pora na coś poważniejszego. Powstał film pt. Droga do domu". Jego premiera, w związku z epidemią koronawirusa, odbędzie się online już 25 kwietnia. Jest to jednorazowy pokaz. To oznacza, że będziemy mogli zobaczyć film tylko 25 kwietnia o godzinie 18.00.

- W związku z pandemią koronawirusa, nie jesteśmy w stanie zrobić zaplanowanego pokazu w kinie studyjnym. Jednak nic straconego.Dla tych osób, które czekają na film od kilku miesięcy postaraliśmy się przyjść z rozwiązaniem - udostępniamy film na platformie YouTube - zapowiada Tomasz Pulchny, reżyser i scenarzysta filmu "Droga do domu".

Premiera filmu "Droga do domu" odbędzie się online w sobotę 25 kwietnia 2020 roku o godzinie 18.00. Film będzie można zobaczyć TUTAJ.

W filmie zobaczymy plenery z Katowic, Chorzowa, Zabrza czy Rybnika

Tomasz Pulchny, młody reżyser i scenarzysta filmu wyszedł z założenia, że to życie pisze najlepsze scenariusze i to właśnie stąd wziął pomysł na film pt. "Droga do domu". W 2017 zaczął pisać skrypt i scenariusz. Sama produkcja filmu rozpoczęła się 12 lutego 2019 roku, a zakończyła się 11 lipca 2019 roku. Ekipa na planie spędziła 14 pełnych dni zdjęciowych.

- Filmem chcemy przekazać prostą regułę – nie bierz na siebie zbyt wiele obowiązków, bo czasem może to człowieka zgubić. I choć życie jest krótkie, to nie warto robić wszystkiego na raz, a mieć czas by spełniać swoje marzenia. Film opowiada także o poszukiwaniu siebie i dążeniu do wyznaczonych celów.

Plan zdjęciowy był kręcony w miastach Górnego Śląska: w Katowicach, Chorzowie, Paniówkach, Mysłowicach, Mikołowie, Gierałtowicach, Zabrzu i Rybniku.

Jak wspomina reżyser amator - przygotowania do filmu trwały długo. Najwięcej czasu zajęło znalezienie odpowiednich lokacji. Trudniejsze było jednak zgromadzenie odpowiedniej obsady i ekipy do filmu, w którego realizację zostało zaangażowanych ponad 70 osób. Film został stworzony na amatorskim poziomie, jednak podejście do niego było bardzo profesjonalne, ze strony zarówno reżysera jak i całej ekipy z nim współpracującej.

- Twórca nigdy nie będzie w pełni zadowolony ze swojego dzieła, bo zawsze można coś zrobić lepiej, jednak efekt końcowy ocenia widz, a my mamy nadzieję, że film wpadnie w jego gusta - podkreśla Tomasz Pulchny.

Młodzi, zdolni i z pasją. To oni odpowiadają za film "Droga do domu"

Główną rolę w filmie przyjęła Beata Brodzińska - tegoroczna maturzystka Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie oraz dyplomantka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie, na specjalności instrumentalistyka, specjalizacji fortepian.

Zdjęcia wykonał Krzysztof Łęczycki - młody filmowiec amator. Laureat wielu konkursów filmowych dla młodzieży takich jak I Międzynarodowy Międzyszkolny Przegląd Filmowy „Wylęgarnia”, polska edycja Booktrailer Film Festival 2019 czy XI Praski Festiwal Filmów Młodzieżowych. Obecnie student kierunku kultury mediów na Uniwersytecie Śląskim.

Roman Hyla - kompozytor, organista, dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i w Łodzi. Dyrektor Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego i założyciel zespołu Back to Big Band oraz Orkiestry symfonicznej Voltus.

Słowa i muzykę do napisów końcowych stworzył Aleksander Orlik - multiinstrumentalista, producent, a przede wszystkim świetny wokalista.

Za postprodukcję dźwięku odpowiedzialny jest Alex Jadwiszczok - uczeń PSM I i II st. im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie, klasy dyplomowej na specjalności instrumentalistyka, specjalizacja - gitara. Student trzeciego roku licencjatu na kierunku projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej, specjalność - dźwięk w grach na Uniwersytecie Śląskim.

Montażem zajął się Tymoteusz Staniek - od pięciu lat członek Amatorskiego Klubu Filmowego "iks" w Mikołowie, który za swoje największe filmowe osiągnięcie uważa zorganizowanie i poprowadzenie VII Festiwalu Filmowego "Filmowe Południe". Laureat nagrody specjalnej MFFN "Publicystyka 2018" oraz II miejsca w Konkursie "Łaziskie Liście" 2017 za film "Kill Bil" dokumencie przedstawiającym Daniela Macioła, mistrza swiata w bilardzie. Najbardziej ceni sobie twórczość niezależną oraz polską nową falę tj. Jagodę Szelc, Bartosza Kruhlika i Andrzeja Dragana.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Tomasz Pulchny – absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie, w którym podczas Festiwalu Artystycznych Talentów w 2015 zdobył 1. miejsce za film „Dzień przed końcem świata” oraz absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierunku kulturoznawstwo, specjalizacji filmoznawstwo. Należy do Orkiestry Dętej Sanktuarium św. Floriana w Chorzowie, gdzie gra na instrumencie tenor. Założył także amatorską grupę filmową, która zajmuje się produkcją filmów fabularnych i zainicjował cały projekt.

"Droga do domu":

  • W roli głównej: Beata Brodzińska
  • Scenariusz i reżyseria: Tomasz Pulchny
  • Zdjęcia: Krzysztof Łęczycki
  • Muzyka: Roman Hyla
  • Montaż: Tymoteusz Staniek
  • Dźwięk: Alex Jadwiszczok

Czas trwania: 52 min.
Gatunek: dramat
Opis: podróż życia dziewczyny, która poszukuje swojego miejsca. Anna uczy się gry na fortepianie, spełniając tym marzenia zmarłej babci, a nie swoje. Uczęszcza do Akademii Muzycznej, pracuje i studiuje jednocześnie. Wycofuje się przez to z życia prywatnego. Historia młodego pokolenia, które przytłoczone wieloma obowiązkami, pokazuje, że nie warto ich brać na siebie zbyt wiele oraz jak sobie z tym wszystkim poradzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto