Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyste powietrze w domu - podstawa zdrowia

Katarzyna Laszczak
Polska jest w niechlubnej czołówce miast Europy, w których jest najbardziej zanieczyszczone powietrze. Fot. Electrolux
Polska jest w niechlubnej czołówce miast Europy, w których jest najbardziej zanieczyszczone powietrze. Fot. Electrolux
Zwykle uważamy, żeby nie dotykać brudnych przedmiotów. Tymczasem znacznie więcej zanieczyszczeń dostaje się do naszych organizmów przez płuca.

Jesteśmy wyczuleni na otaczające nas zanieczyszczenia. W domach regularnie sprzątamy i czyśmy różne powierzchnie, uważamy, żeby nie dotykać brudnych przedmiotów. I to wszystko słusznie, tyle tylko, że mnóstwo zanieczyszczeń wdychamy razem z powietrzem. Ten problem w Polsce jest szczególnie poważny – na 55 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż 33 to miasta polskie! (wg Światowej Organizacji Zdrowia).

Szkodliwe są zanieczyszczenia komunikacyjne (szczególnie w dużych miastach), ale największym trucicielem są domowe kotłownie. Wiele z nich jest przestarzałych, ale znacznie poważniejsza sprawa to jakość opału, nie mówiąc już o spalaniu śmieci. Tego typu zanieczyszczenia m.in. pyły, utrzymują się nisko nad ziemią – w powietrzu, którym oddychamy. W dodatku takie zanieczyszczenia są bardzo poważne również w rejonach, które przywykliśmy uważać za „zdrowe” - w mniejszych miastach, czy okolicach, gdzie występuje najwięcej domów jednorodzinnych. Ale nie tylko – nie są wolne od nich również duże miasta, czego drastycznym przykładem jest Kraków. W wielu przypadkach np. w regionach podgórskich i kotlinach dochodzi problem braku możliwości "przewiania" zanieczyszczeń.

Zanieczyszczenie powietrza to nie tylko problem dużych miast, ale również pozornie "zdrowych" rejonów z jednorodzinną zabudową. Wisząca
Zanieczyszczenie powietrza to nie tylko problem dużych miast, ale również pozornie "zdrowych" rejonów z jednorodzinną zabudową. Wisząca chmura smogu to wynik ogrzewania domów złej jakości opałem.

Katarzyna Laszczak

Czym oddychamy i czym to grozi

Trzeba sobie zdawać sprawę, że oddychając, wchłaniamy znacznie więcej zanieczyszczeń, niż np. przez bezpośredni kontakt z brudem – powierzchnia układu oddechowego, która styka się z zanieczyszczonym powietrzem to 100 m²! A w tym powietrzu mamy mnóstwo substancji niebezpiecznych dla zdrowia.

Najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia powietrza stanowią pyły PM10, PM2,5, tlenki azotu, ozon, tlenki siarki. Narażenie na tlenki siarki i ozon może wywołać uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzać oczyszczanie oskrzeli, co zwiększa ryzyko wystąpienia i zaostrzenia astmy, alergicznego nieżytu nosa lub POChP oraz dwukrotnie ryzyko zwykłych przeziębień. Badania epidemiologiczne wykazują, iż nie ma bezpiecznego poziomu stężenia pyłu zawieszonego, poniżej którego nie obserwuje się negatywnych skutków zdrowotnych – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert marki Electrolux.

Co robić, żeby oddychać zdrowszym powietrzem?

Poprawa jakości powietrza w naszym otoczeniu niestety nie będzie łatwa, ani szybka. Zacznijmy więc od siebie. Planując budowę domu, pomyślmy o zdrowym sposobie ogrzewania domu. Zwracajmy też uwagę na to, co sąsiedzi „wrzucają do pieca”. Tu chodzi o nasze (i ich) życie.
Pomimo że zanieczyszczone powietrze pochodzi głównie z zewnątrz, nie możemy zrezygnować z wentylacji i wietrzenia domów i mieszkań – brak wymiany powietrza również doprowadzi do poważnych problemów (m.in. z poziomem wilgoci, a ta przyczyni się do rozwoju grzybów i pleśni). Z wietrzenia zrezygnujmy jednak, kiedy pojawia się alarm smogowy. Jeśli mieszkamy w okolicy o silnie zanieczyszczonym powietrzu (można sprawdzić na stronie: powietrze.gios.gov.pl) możemy pomyśleć o domowym oczyszczaczu powietrza.

Co to są domowe oczyszczacze powietrza

Domowe oczyszczacze powietrza to niewielkie urządzenia, które filtrują powietrze. Oczyszczają je nie tylko zanieczyszczeń "zewnętrznych", ale także drobnoustrojów, kurzu, roztoczy, zapachów, czy dymu papierosowego.
Zasada działania jest prosta – wentylator zasysa zanieczyszczone powietrze, które przepływa przez szereg filtrów i jest w nich oczyszczane, a następnie jest wydmuchiwane na zewnątrz urządzenia. W zależności od producenta oczyszczacze mogą się różnić zastosowanymi technologiami oczyszczania powietrza oraz typami filtrów, a także innymi udogodnieniami. Warto zwrócić uwagę na urządzenia, które zapewniają kilka etapów i metod oczyszczania (np. filtr HEPA, usuwający m.in. dym papierosowy, kurz, pyłki, filtry węglowe – oczyszczające z zapachów i gazów, filtry elektrostatyczne lub ultrafioletowe, jonizator powietrza, ułatwiający wyłapanie zanieczyszczeń).

Polska jest w niechlubnej czołówce miast Europy, w których jest najbardziej zanieczyszczone powietrze. Fot. Electrolux
Polska jest w niechlubnej czołówce miast Europy, w których jest najbardziej zanieczyszczone powietrze. Fot. Electrolux

Urządzenia są proste w obsłudze – wystarczy podłączyć je do prądu, a samoczynnie włączą się po wykryciu zanieczyszczenia powietrza. Trzeba je dobrać do wielkości mieszkania lub domu – dostępne są np. urządzenia o wydajności od 10 m² do ok. 100 m² (oznacza to, że w ciągu godziny są w stanie oczyścić powietrze). Bardziej opłaca się zainwestować w urządzenie, które oczyści powietrze w całym mieszkaniu, niż poszczególnych pomieszczeniach, zwróćmy więc uwagę na oczyszczacze dostosowane do ich metrażu (70-100 m²).

Pomimo że oczyszczacze mogą pracować w trybie automatycznym i ich obsługa na co dzień nie wymaga zaangażowania, musimy zadbać o stan filtrów, bo tylko wtedy będą działać skutecznie. Filtry węglowe wymienia się co ok. 3 miesiące, filtry HEPA – co rok-półtora (dostępne są także filtry, które można w międzyczasie czyścić). Wybierając urządzenie, zwróćmy uwagę, jaki jest dostęp do filtrów i czy wymiana jest łatwa.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czyste powietrze w domu - podstawa zdrowia - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto