Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cykl spotkań Kolory Śląska: o architekturze sakralnej [ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk
Cykl spotkań Kolory Śląska: o architekturze
Cykl spotkań Kolory Śląska: o architekturze Łukasz Folda
Cykl spotkań Kolory Śląska: o architekturze: W Starochorzowskim Domu Kultury odbyła się dyskusja o śląskich kościołach, które zbudowano po 1945 roku. Wydarzenie to połączone było ze spotkaniem z doktorem księdzem Leszkiem Makówką, specjalistą z dziedziny architektury sakralnej.

Cykl spotkań Kolory Śląska: o architekturze sakralnej [ZDJĘCIA]
W Starochorzowskim Domu Kultury, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej Roman Herrmann poprowadził spotkanie, którego inspiracją była publikacja Architektura VII Dnia dotycząca kościołów powstałych na Górnym Śląsku po 1945 roku. Gościem spotkania był dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, doktor historii sztuki ksiądz Leszek Makówka.

Okazuje się, że fundamenty wielu kościołów powstałych po II wojnie światowej, zostały postawione jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym na terenie Katowic, Chorzowa i Tychów – miast, które znalazły się w Polsce w wyniku powstań śląskich. Charakterystyczną cechą modernizmu jest to, że kościoły były funkcjonalne.

- Część z nich przyjęło szokujące do dziś formy, jak Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, której konstrukcja oparta na kilku owalnych elementach oraz budowa z cegły klinkierowej – w odróżnienia od białej, prostej formy całego osiedla – mocno wyróżniała obiekt na terenie okolicznych budynków - mówi Łukasz Folda ze Starochorzowskiego Domu Kultury w Chorzowie.

Innym przykładem jest powstały w dobie rozwijania Nowych Tychów kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z charakterystyczną, zastępującą krzyż polichromią Jezusa Chrystusa lub stacjami drogi krzyżowej, na których – w zależności od położenia słońca – odbijały się promienie przechodzące przez witraże.

Z kolei kościoły powstałe na początku lat 90. XX. wieku, jak Parafia pw. Ciała i Krwi Pańskiej autorstwa chorzowskiego architekta Adama Lisika to obiekty mniejsze, przyjemne w formie, sprzyjające skupieniu, modlitwie, refleksji i kameralnej atmosferze.

- Nie sposób nie wspomnieć o trwającej od 1999 roku budowie kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach, którego skomplikowana forma powoduje, że nie został ukończony do dziś. Jak jednak słusznie zauważono, wiele arcydzieł architektury sakralnej światowej klasy powstawało nawet kilkaset lat - podkreśla Łukasz Folda.

Kolejna edycja imprezy Kolory Śląska odbędzie się 25 kwietnia, we wtorek wystąpi Marek Makaron Motyka i Rico Rajca. Zaprezentują śląskie pieśni we współczesnej interpretacji.

- Porozmawiamy też o tym, jakie kolory widzą na Śląsku muzycy - zapowiada Łukasz Folda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cykl spotkań Kolory Śląska: o architekturze sakralnej [ZDJĘCIA] - Chorzów Nasze Miasto

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto