Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzowski szpital z najnowocześniejszym sprzętem do diagnozy onkologicznej. Skaner PET-CT kupiono dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Prawie 15 mln złotych dofinansowania otrzymał Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie na zakup nowego sprzętu PET-CT. Skaner zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo pacjentów, jak również bardziej precyzyjną diagnostykę.
Prawie 15 mln złotych dofinansowania otrzymał Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie na zakup nowego sprzętu PET-CT. Skaner zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo pacjentów, jak również bardziej precyzyjną diagnostykę. Aleksandra Wielgosz
Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ulicy Truchana otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w kwocie 14 995 120 zł na wymianę aparatu PET, w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej "Doposażenie zakładów medycyny nuklearnej". Poprzedni aparat działał ponad dziesięć lat. Nowy sprzęt diagnostyczny pozwala na skrócenie czasu badania i zmniejszenie podawanej dawki radioizotopu. Choć nowoczesne urządzenie służy pacjentom już prawie miesiąc, to we wtorek 13 lutego nastąpiło jego symboliczne odsłonięcie i oficjalne przecięcie wstęgi.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. dyrektor szpitala, dr n. ekon. Jerzy Szafranowicz, wojewoda śląski, Marek Wójcik, prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, kierownik Zakładu Radiologii, Diagnostyki Obrazowej i Medycyny Nuklearnej w chorzowskim szpitalu, dr n. med. Katarzyna Lipka oraz dyrektor Branż Diagnostic Imaging i Advanced Therapies firmy Siemens, Marek Witulski.

Zakup nowoczesnego aparatu PET-CT nie byłby możliwy, gdyby nie determinacja władz i personelu Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, bowiem to oni przystąpili do konkursu, którego celem było otrzymanie dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia.

- Rok temu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na dofinansowanie zakładów medycyny nuklearnej - wymianę aparatów PET w kwocie 15 mln złotych. Zgłosiło się dziesięć podmiotów, z których osiem zostało wybranych. W tym my jako jedyny szpital powiatowy. To jest dla nas wielkie wyróżnienie, bo oprócz nas były w tym gronie tylko i wyłącznie instytuty, centra onkologii - podkreślał Jerzy Szafranowicz.

Tym samym szpital uzyskał dofinansowanie w kwocie 14 995 120 zł. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 16 294 122 zł, gdyż szpital z środków własnych dokonał również remontu pomieszczeń.

Skaner PET-CT zapewnia większe bezpieczeństwo pacjentów

Pracownia PET-CT, która działa w ramach Zakładu Radiologii, Diagnostyki Obrazowej i Medycyny Nuklearnej w ZSM w Chorzowie wykonuje badania należące do grupy badań radioizotopowych wykorzystywanych głównie w onkologii, a także w diagnostyce schorzeń kardiologicznych, neurologicznych oraz stanów zapalnych. Badanie PET-CT umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych, wznowy choroby nowotworowej, a także ocenę jej stopnia zaawansowania. Z poprzedniego skanera, którym dysponował szpital, w ubiegłym roku skorzystało ponad 2 tys. pacjetów - dzieci i dorosłych.

- Pracujemy bardzo szybko, udało nam się zmniejszyć do minimum przestój, który wynikał z wymiany sprzętu. Pacjenci onkologiczni nie mogą czekać, oni nie mają czasu. Musimy ich badać, najchętniej bez przerwy, i to zarówno na etapie wykrywania zmian, jak i kontroli cyklicznych, ale również do planowania radioterapii - mówiła dr n. med. Katarzyna Lipka.

Jak podkreślano dziesięć lat w medycynie nuklearnej to epoka.

- Głównymi zaletami nowej inwestycji jest to, że pacjenci onkologiczni dzięki nowemu skanerowi mają wyraźnie skrócony czas badania. To jest olbrzymia wartość dla tych pacjentów, którzy są niejednokrotnie w złej formie. Kolejne dwie bardzo istotne kwestie to zmniejszenia - zmniejszenie podania dożylnego radioizotopu i zmniejszenie dawki napromieniowania pacjenta - podkreślała dr n. med. Katarzyna Lipka.

Sprzęt charakteryzuje się również wysoką rozdzielczością, a to pozwala na dokonanie bardziej precyzyjnej oceny i diagnozy pacjenta. Dzięki temu chorzowski szpital może konkurować z innymi szpitalami na arenie międzynarodowej. Jak podkreślał wojewoda śląski wraz z zakupem nowego aparatu PET-CT zwiększa się bezpieczeństwo mieszkańców województwa.

- Dla wojewody zapewnienie bezpieczeństwa w województwie jest czymś niezwykle istotnym. To właściwie podstawowe zadanie. Przez bezpieczeństwo rozumiem też bezpieczeństwo zdrowotne, dlatego zawsze kiedy jest otwierana nowa placówka albo pracowania, kiedy rozpoczyna się użytkowanie nowego urządzenia, to poziom bezpieczeństwa mieszkańców województwa śląskiego się zwiększa. A to niezwykle istotne - podkreślał Marek Wójcik.

Skanery tej klasy znajdują się w trzech ośrodkach w województwie śląskim w Gliwicach, Dąbrowie Górniczej i Chorzowie.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto