Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów, WPKiW: Żyrafa świeci, tak więc sezon uznany za otwarty! [FOTO]

Redakcja
Iluminacją odnowionego pomnika żyrafy przy alei prowadzącej do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego zainaugurowano w sobotę wieczorem nowy sezon w największym śródmiejskim parku w Polsce - między Katowicami a Chorzowem.

[mp]Pomnik żyrafy w liczącym ponad 60 lat Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie zaprojektowali w 1959 r. nieżyjący już Leopold Pędziałek i 90-letni dziś Leszek Dudka. Przez lata abstrakcyjna kilkunastometrowa sylwetka żyrafy była szara, 10 lat temu przemalowano ją na żółto, dodając brązowe łaty.

Niedawno żyrafę wpisano do rejestru zabytków. W marcu władze zarządzającej parkiem spółki i samorząd Chorzowa zdecydowały o odnowieniu rzeźby i przywróceniu jej jasnoszarego koloru. Dzięki sponsorującej od kilku lat iluminacje ciekawych obiektów w regionie firmie Vattenfall, żyrafa zyskała też oświetlenie. Tworzy je niebieski diodowy pas wzdłuż jednej z nóg i szyi oraz podobny okręg wewnątrz oka. Całe oświetlenie pobiera 150 watów.

Czytaj także: ZOBACZ ZDJĘCIA ŚWIECĄCEJ ŻYRAFY W WPKIW

Zaproszony na wieczorną uroczystość iluminacji projektant Leszek Dudka mówił, że cieszy go odnowienie rzeźby. Wzruszyła go odbyta kilka godzin wcześniej rozmowa z jednym z mieszkańców pobliskiego Osiedla Tysiąclecia. "Usłyszałem, że ta żyrafa odgrywa ważną rolę wśród mieszkańców, co jest dla mnie największym komplementem" - uśmiechał się artysta.

"Leopold Pędziałek i ja tworzyliśmy firmę projektową - jako plastycy krakowscy. Zostaliśmy zaproszeni przez ówczesny park i przez kilka lat pełniliśmy tu funkcję projektantów. Bardzo pilnował naszych projektów ówczesny wojewoda Jerzy Ziętek. To był początek parku i zależało mu, żeby szybko zobaczyć realizacje. Dziś, po 50 latach, park wypiękniał" - mówił Dudka.

O uatrakcyjnienie parku dla mieszkańców stara się samorząd woj. śląskiego, który w ostatnich latach stopniowo przejął od skarbu państwa akcje zarządzającej parkiem spółki. Na rozpoczęcie tegorocznego sezonu - poza efektami prac porządkowych i remontowych - w parku przygotowano m.in. nowe atrakcje.

[mp]W piątek w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym otwarto zmodernizowany pawilon egzotyczny (tzw. małpiarnię) i plac zabaw. Od soboty w parku można wynająć jeden z kilkunastu elektrycznych rowerów. Na niedzielę zaplanowano rozpoczęcie sezonu w Śląskim Wesołym Miasteczku, gdzie przygotowano m.in. nowe strefy tematyczne: Miasteczko Kon-Tiki i Dolinę Niedźwiedzia.

Przez weekend w parku odbywają się też zawody psów we frisbee (w parkowym rosarium) i festiwal heavymetalowy (w klubie Leśniczówka). W niedzielę (w klubokawiarni Rebel Garden przy bramie zoo) w ramach swojej rowerowej trasy koncertowej wystąpi praski artysta Jan Rzepka. W parku obecne jest też biuro koordynujące starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, które przygotowało m.in. ogród sztuki dla dzieci i malowanie graffiti na ogrodzeniu zoo.

Prócz tego w ramach przygotowywanych przez regionalny samorząd Dni Województwa Śląskiego w skansenie na terenie parku 3 maja odbędzie śląska majówka. Głównymi jej punktami będą występy zespołów odtwarzających kulturę ludową regionu, baletu zespołu "Śląsk" i grupy Whiskey River.

ZOBACZ ZDJĘCIA ŚWIECĄCEJ ŻYRAFY W WPKIW

Park będzie też miejscem finału organizowanego w ramach Dni Woj. Śląskiego nowego pięciodniowego festiwalu Rock Stars - Pozytywna Energia. Rozpoczynający się 3 maja w katowickim Spodku przegląd młodych zespołów rockowych 7 maja zwieńczy koncert laureatów. Prócz nich w parku zagrają m.in. IRA i Big Cyc.

O powstaniu 600-hektarowego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku na terenach pomiędzy Chorzowem a Katowicami - pokrytych w 75 proc. hałdami, pogórniczymi odpadami, bagnami i wysypiskami - zadecydowała w 1950 r. Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach. Pomysłodawcą był b. powstaniec śląski, ówczesny wojewoda śląsko-dąbrowski, gen. Jerzy Ziętek.

W parku - poza terenami leśnymi i łąkami, działają m.in. Śląski Ogród Zoologiczny, Śląskie Wesołe Miasteczko, Stadion Śląski, Planetarium Śląskie, Górnośląski Park Etnograficzny, hala wystaw Kapelusz i kąpielisko Fala. Co roku park przyciąga miliony gości - również spoza regionu. PAP

Długi weekend majowy w województwie śląskim [POMYSŁY, PORADY, IMPREZY]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto