Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów: Większe dofinansowanie na walkę z niską emisją. Będzie mniej smogu?

Olga Krzyżyk
Chorzów: Większe dofinansowanie na walkę z niską emisją. Będzie mniej smogu?
Chorzów: Większe dofinansowanie na walkę z niską emisją. Będzie mniej smogu? Olga Krzyżyk, arc
Chorzów: Większe dofinansowanie na walkę z niską emisją: Chorzowianie mogą otrzymać nawet 2,5 tys. złotych na zmianę sposobu ogrzewania. Tak miasto walczy ze smogiem. Takie dofinansowanie w Chorzowie działa już od 1992 roku, jednak w tym roku zwiększyło się o 25 procent.

Chorzów: Większe dofinansowanie na walkę z niską emisją. Będzie mniej smogu?

W 2018 rok zwiększy się poziom dofinansowania na zmianę systemu ogrzewania. Radni na najbliższej sesji ( w styczniu) będą głosować nad dodatkową zachętą do wymiany starych pieców - na te bardziej ekologiczne - planowane jest podniesienie dofinansowania o 25 procent. Ma ono wzrosnąć z 2 tysięcy złotych do 2,5 tysiąca złotych.

O dofinansowanie można się ubiegać w przypadku likwidacji starych, wyeksploatowanych, bądź niesprawnych systemów grzewczych na paliwo stałe, a także podłączenia do nitki ciepłowniczej, systemu ogrzewania elektrycznego, systemu ogrzewania zasilanego przez kocioł gazowy, olejowy lub węglowy - tylko w przypadku gdy spełnia warunki emisji spalin określone dla kotłów klasy 5.

- Jednym z największych problemów wpływających na zanieczyszczenie powietrza są złej jakości materiały wykorzystywane w paleniskach domowych - zaznacza Karolina Skórka, rzeczniczka UM w Chorzowie.

- W celu polepszenia jakości powietrza realizujemy wiele działań ekologicznych i korzystamy przy tym z różnych programów. Dzięki nim dofinansowane są m.in. takie przedsięwzięcia jak: podłączanie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymiana starych pieców na bardziej ekologiczne oraz dodatkowo termomodernizacja budynków wielorodzinnych - dodaje.

Z licznych programów można wymienić m.in. darmowe badania spirometryczne, czy pokaz mobilnego laboratorium polegający na spalaniu węgla w różnych typach kotłów. Przy pomocy analizatorów spalin, jakości powietrza i pyłomierzy, została zademonstrowana różnica w jakości spalin z tych kotłów.

Przypomnijmy, że w 2017 roku suma dofinansowań do zmiany sposobu ogrzewania (tylko indywidualne paleniska domowe) wyniosła prawie 254 tys. zł, a w 2016 roku prawie 266 tys. złotych. W ubiegłym roku zlikwidowano ponad 200 starych pieców, które zostały zastąpione nowymi urządzeniami grzewczymi. Z kolei w 2016 zlikwidowano ponad 240 starych urządzeń grzewczych.

O dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania mogą ubiegać się osoby fizyczne. Dotacja ta obejmuje lokale lub budynki mieszkalne, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Dotacje do zmiany sposobu ogrzewania prowadzone są od 1992 r.

Gmina prowadzi kontrole dotyczące ewentualnego spalania odpadów w domowych paleniskach wraz z pobraniem próbek popiołu. Takie kontrole przeprowadza głównie straż miejska, a także urzędnicy z wydziału ochrony środowiska. W 2016, jak i w 2017 roku, strażnicy miejscy nałożyli po 26 mandatów. W artykule 191 Ustawy o odpadach jasno jest napisane, że „Kto, wbrew przepisowi art. 155 miejsce termicznego przekształcania odpadów, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto