Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów traci zabytkową rzeźnię miejską. Trwa wyburzanie kolejnych obiektów dawnych zakładów mięsnych. Tak znika rzeźnia w Chorzowe

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwa wyburzanie kolejnych obiektów dawnej rzeźni miejskiej w Chorzowie
Trwa wyburzanie kolejnych obiektów dawnej rzeźni miejskiej w Chorzowie Arkadiusz Gola
Trwa wyburzanie kolejnych obiektów zabytkowej rzeźni w Chorzowie. Niegdyś były to jedne z największych zakładów mięsnych na Górnym Śląsku. Kompleks przestał działać w 1996 roku. Rzeźnia przeszła w ręce prywatnego właściciela. Od tego czasu obiekt niszczeje. Przez lata popadł w ruinę. Teraz kolejne budynki rzeźni są wyburzane.

Trwa wyburzanie dawnej rzeźni w Chorzowie

Obiekty zabytkowej rzeźni w Chorzowie, czyli dawnych zakładów przetwórstwa mięsnego, znikają w oczach. Wyburzono już komin dawnej rzeźni. Trwa wyburzanie kolejnych obiektów. Możliwe jest to dzięki temu, że minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykreślił z rejestru zabytków część obiektów, które znajdowały się na terenie byłych Zakładów Mięsnych w Chorzowie. To otworzyło prywatnemu właścicielowi drogę do ich rozbiórki. Pozwolenie na prowadzenie robót rozbiórkowych m.in komina czy budynku maszynowni wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach.

Dawna rzeźnia miejska w Chorzowie przy ulicy Krakusa była w rzeczywistości kompleksem budynków, które wchodziło w skład zakładów mięsnych. Zabytkową rzeźnię uruchomiono w 1901 roku. Rzeźnia wtedy była jednym z największych zakładów przetwórstwa mięsa na Górnym Śląsku. Zakłady mięsne działały do 1996 roku. Cały kompleks przeszedł w prywatne ręce.

Rzeźnia miejska to zabytkowy obiekt. Do rejestru zabytków w 1985 roku wpisano kilka pomieszczeń kompleksu m.in. ceglane hale uboju, warsztat i pralnię,ogrodzenie wraz z bramą i portiernią, budynek biurowy, magazyn siana i zboża, a także budynek dyrekcji i budynek księgowości. Po zamknięciu rzeźni właściciel obiektu nigdy nie podjął się odrestaurowania kompleksu. Zakłady mięsne od lat niszczały. Dziś trwa kolejne wyburzanie niektórych pomieszczeń.

- Po raz kolejny wyrażamy ubolewanie nad tym, że właściciel niedostatecznie zadbał o zabytek, nie zabezpieczył go, a to doprowadziło teren rzeźni do ruiny - mówi Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

Rzeźnia popadła w ruinę. Stopniowo znikają jej budynki

Dawna rzeźnia w Chorzowie działała do 1996 roku. Przeszła w ręce prywatnego właściciela. Od tamtego czasu, rok po roku, dawna rzeźnia niszczeje. Teren nie był należycie zabezpieczony. Ten fakt wykorzystali złomiarze. Już w 2013 roku właściciel rzeźni złożyli pismo o skreślenie z listy zabytków największej z hal, w której znajdowała się chłodnia z maszynownią. Był to jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków całego kompleksu. Był to budynek z białej cegły. Takie pismo właściciel złożył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdyż tylko minister może wykreślić obiekt z listy zabytków. I to się właścicielowi udało.

Dwa lata później, w 2015 roku, w chłodni rzeźni doszło do pożaru. Rzeźnia popadała w ruinę. Doszło nawet do zawalenia się dachu i ścian zabytkowego budynku na terenie rzeźni w Chorzowie. Urząd Miasta oraz Śląski Wojewódzki Oddział Służby Ochrony Zabytków wzywał wielokrotnie właściciela do zabezpieczenia obiektów i ich wyremontowania. Fatalnym stanem technicznym zajmowała się też chorzowska prokuratura. Nie przyniosło to jednak pożądanych efektów.

- Miasto Chorzów, choć nigdy nie było właścicielem rzeźni, starało się aktywnie włączyć w proces ochrony zabytkowego kompleksu. Dwukrotnie Prezydent Miasta zwracał się do Wojewody o zgodę na wszczęcie procedury rozwiązania prawa użytkowania wieczystego z właścicielem. Niestety Wojewoda nie przychylił się do tego wniosku. Fakt, że rzeźnia należy do prywatnego inwestora ogranicza możliwości działania samorządu - mówi Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

Zobacz w galerii zdjęcia ze studniówki

- Fakt, że rzeźnia należy do prywatnego inwestora ogranicza możliwości działania samorządu - mówi Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

Nie przegapcie

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto