Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów: ROD im. Augustyna Czarneckiego ma 100 lat!

Anna Ładuniuk
ROD im. Augustyna Czarneckiego w Chorzowie ma 100 lat
ROD im. Augustyna Czarneckiego w Chorzowie ma 100 lat
Chorzów: Ogródki działkowe mają już sto lat! W Chorzowie funkcjonuje najstarszy ogród działkowy na Śląsku. Działkowcy przychodzą tutaj nieprzerwanie już od 1905 roku.

Chorzów: Ogródki działkowe to tutaj tradycja

Chorzów to działkowa potęga - tak jeszcze można było powiedzieć kilkadziesiąt lat temu i było to stwierdzenie prawdziwe. To właśnie w Królewskiej Hucie założono pierwszy na Śląsku ogród działkowy, to w naszym mieście po przyłączeniu do Polski kształtowały się struktury organizacyjne ogrodnictwa działkowego i to u nas po 1945 roku wydawano czasopismo "Działkowiec Polski", organ Centralnego Związku Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych.

Terenów, na których funkcjonowały pracownicze ogródki działkowe było zresztą w Chorzowie dużo więcej niż obecnie, choć i teraz to około 5 procent powierzchni miasta i 29 ogrodów.

Ten pierwszy ogród, powstały w roku 1905 zachował się do dzisiaj, choć kilka lat temu został okrojony kiedy budowano Drogową Trasę Średnicową. To Rodzinny Ogród Działkowy im. Augustyna Czarneckiego ulokowany pomiędzy ulicami: BoWiD, Hajducka, Działkowa i parkingiem sklepu meblowego "Bodzio".

Chorzów: Ogródki działkowe - zalążek kulturalny

Idea działkowania pojawiła się w XIX wieku - jej wielkim propagatorem był niemiecki lekarz Daniel Gottlieb Schreber (stąd ogródki nazywano popularnie szreberowskimi), który wymyślił, że w dzielnicach robotniczych antidotum na brak kontaktu z naturą i uzupełnieniem witamin w diecie mogą być właśnie działki.
Takie ogrody miały także znaczenie społeczno-kulturalne. Powstawały na ich terenie place zabaw, obiekty sportowe, świetlice.

Chorzów: Ogródki działkowe działają od 1905 roku

Ogród w Chorzowie założyła w 1905 roku grupa 20 osób - urzędników i nauczycieli. Każdy wniósł wkład 100 marek, dodatkowo zaciągnięto pożyczkę w magistracie. Już rok później było tu wydzielonych 176 działek i zaczęła się budowa budynku (tego, przy którym teraz jest przystanek tramwajowy) w którym miała znajdować się restauracja i mieszkanie dla dozorcy.

Wkrótce potem pojawiła się kręgielnia, boiska, miejsce do "kapieli słoneczno-powietrznych". Po pierwszej wojnie i przejęciu władzy w Chorzowie przez Polskę ogród rozwijał się, wykonano nowe ogrodzenie, odnowiono budynek. W latach 20. i 30. ogródki uprawiało tu około 100 osób.

Nie był to oczywiście jedyny ogród działkowy na terenie Chorzowa. Kolejne powstawały sukcesywnie od roku 1910, najczęściej na terenach kopalnianych nieużytków. Zarządcy kopalni wydzierżawiali je, co było formą pomocy socjalnej dla pracowników. Przeciętna działka miała wtedy około 300 metrów kwadratowych i sadzono na niej warzywa, a nawet ziemniaki.

Tuż przed drugą wojną światową na terenie Chorzowa było zarejestrowanych 26 ogrodów (3312 działek). W roku 1995 w 36 ogrodach było prawie 5 tysięcy działek.
W ubiegłym roku sprzedający prawo do użytkowania działki w ogrodzie im. Czarneckiego wycenił ją na ponad 20 tys. zł (58 zł za m kw).

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto