18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów: Oddział okulistyczny nie otrzymał kontraktu na świadczenie usług medycznych

Łukasz Respondek
W szpitalu działa tylko poradnia
W szpitalu działa tylko poradnia Marzena Bugała
Jestem zaskoczony, rozczarowany, zdziwiony i zdenerwowany - przyznaje Jerzy Szafra-nowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich. Powodem jego fatalnego nastroju są ostatnie decyzje Narodowego Funduszy Zdrowia, który nie przyznał chorzowskiej lecznicy kontraktu na świadczenie usług medycznych w zakresie okulistyki stacjonarnej.

- Naszym obowiązkiem jest wyłonić w drodze konkursu najkorzystniejsze oferty w da-nym zakresie w ramach posiadanych środków - tłumaczy tę decyzję Jacek Ko-pocz, rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ. - Mówiąc inaczej kupić najlepsze świadczenia za najkorzystniejszą cenę - dodaje.

Co to oznacza dla chorzowian, którzy mają problemy ze wzrokiem? W szpitalu przy ul. Strzelców Bytomskich dalej będzie funkcjonowała poradnia okulistyczna. Na początku lutego zamknięty natomiast oddział okulistyczny, na którym odbywały się różne zabiegi. Teraz, aby je wykonać będzie trzeba jechać do Katowic.
- Nawet jeżeli ktoś będzie miął ciało obce w oku, to my już tego nie opatrzymy - przyznaje Szafranowicz. I do-daje, że zmiany są efektem ekonomicznej gry funduszu. - To na pewno nie będzie dla dobra pacjenta. Wydłużą się kolejki i będą wykonywane tylko najmniej skomplikowane operacje - twierdzi.

Chorzowski oddział przez 30 lat świadczył usługi na dobrym poziomie. Teraz grozi mu likwidacja. Ma 19 łóżek. Pielęgniarki zostały przesunięte na inne oddziały, a część lekarzy skorzystała z urlopów. Szpital w sprawie braku kontraktu złożył już protest, a z dyrektorem funduszu mają się spotkać władze miasta.

- Nie mamy sobie nic do zarzucenia. Spełniliśmy wszystkie wymogi konkursu: kadrowe, sprzętowe, formalne i remontowe. Sugerowana przez fundusz cena to 52 złote za punkt. Taką więc przyjęliśmy - wyjaśnia Sza-franowicz. - Byliśmy zdziwieni, że nie poproszono nas do negocjacji. Okazało się, że fundusz nie zamierza z nami zawrzeć umowy. W Katowicach powstały od podstaw bowiem dwa prywatne ośrodki, które dały bardzo konkurencyjną cenę - podkreśla.- Z tego powodu kontraktów nie otrzymało wiele szpitali w naszym województwie - dodaje.

Jacek Kopocz tłumaczy natomiast, że zgodnie z zasadą kontraktowania fundusz zapewnia dostęp do świadczeń, co nie jest równoznaczne, że w tym samym miejscu co dotychczas. - Dostępność pacjenta do świadczeń z zakresu okulistyka-hospitalizacja w roku 2012 będzie nie niższa niż w roku ubiegłym - mówi. - Środki finansowe są zabezpieczone na tym samym poziomie, a zmiany nastąpiły na mapie świadczeń.


Więcej szpitali bez kontraktu

Szpitale przedstawiają w ofercie jakie posiadają warunki, a za to co zaproponuje dodatkowo otrzymuje dodatkowe punkty. Również za obniżoną cenę. W tym roku do konkursu na region centralny przeznaczone były środki na poziomie roku 2011, tj. 63 mln zł. Oferty złożyło 15 świadczeniodawców. Przewyższały one kwotę przeznaczoną na realizację świadczeń o 250 proc. Do negocjacji z powodu niskiej ilości punktów nie zostały zaproszone szpitale w Pszczynie, Rudzie Śląskiej, Gliwicach i Chorzowie. RES

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto