Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów: Na Placu Hutników tężnia, plac zabaw czy dywan kwiatowy? Sonda trwa

Barbara Siemianowska-Aniol
Przykładowa tężnia działająca w Dębowcu
Przykładowa tężnia działająca w Dębowcu fot. www.galeski.com.pl
Nowe centrum przesiadkowe, nowy rynek, a co z placem Hutników? Też będzie jak nowy. Projekt zagospodarowania tego tere nu ma powstać jeszcze w tym roku. Minikonsultacje społeczne trwają.

Od ponad tygodnia na oficjalnym profilu facebookowym miasta chorzowianie mogą wybrać jedną z trzech propozycji na zagospodarowanie placu Hutników (przy pomniku Redena).

- To teren ściśle przylegający do rynku. Dlatego uznaliśmy, że równocześnie z modernizacją rynku trzeba wyremontować również tę przestrzeń - mówi Krzysztof Karaś, rzecznik chorzowskiego magistratu. - Pojawiły się trzy propozycje. Prezydent postanowił zapytać samych chorzowian, która z nich jest najlepsza - dodaje Karaś.

Stąd internetowa minisonda. Koncepcja na rewitalizację placu Hutników ma powstać jeszcze w tym roku

- To doskonała przestrzeń do aranżacji. Niestety, od czasu, gdy zlikwidowana została linia tramwajowa nr 12 trochę zapomniana. W złym stanie są alejki i latarnie, uporządkowania wymaga także zieleń. Plac ma jednak duży potencjał, co pokazał m.in. jarmark bożonarodzeniowy, który po raz pierwszy zorganizowaliśmy właśnie na placu Hutników - opowiada rzecznik.

Najpierw jednak sonda, bo prezydent Chorzowa chce wiedzieć, jakie oczekiwania wobec tego miejsca mają mieszkańcy. Koncepcje są trzy. Urzędnicy widzieliby w tym miejscu skwer relaksacyjny z dywanem kwiatowym, plac zabaw z miejskim poidełkiem, czyli punktem wody pitnej, albo minitężnię, czyli inhalator solankowy.

Ostatnia z opcji to koncepcja już znana, zaproponowano ją przy okazji konkursu na projekt przebudowy chorzowskiego rynku, wtedy jednak pomysł architekta Jerzego Stożka o ulokowaniu jej na rynku nie wszystkim przypadł do gustu. Tężnia solankowa miała przypominać komin i to pokaźnych rozmiarów, w dodatku stać miałaby tuż przy ratuszu.

- Jury konkursowe jako zwycięską pracę wybrało więc inną, bardziej klasyczną koncepcję zagospodarowania rynku. Sam pomysł budowy tężni w Chorzowie jest jednak bardzo interesujący i dlatego pojawiła się koncepcja, aby taką minitężnię usadowić na placu Hutników. Stąd też wpisanie jej jako jednej z propozycji w naszej sondzie - mówi Karaś.

I choć nie była to propozycja, z którą urzędnicy wiązali największe nadzieje, to jednak sonda mówi sama za siebie: 291 głosów za minitężnią solankową, 74 głosy za skwerem relaksacyjnym z dywanem kwiatowym i 53 głosy za placem zabaw z miejskim poidełkiem.

Więc jednak Chorzów jak Ciechocinek? - Sonda to na razie wstępne rozpoznanie oczekiwań mieszkańców Chorzowa. Ta koncepcja zostanie przekazana architektom i nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na ich wizję rewitalizacji Placu Hutników - mówi Karaś .

Wszystko wskazuje na to, że ten oryginalny pomysł ma dużą szansę na realizację. - Projekt zagospodarowania Placu Hutników prawdopodobnie będzie włączony w projekt przebudowy rynku, tak by cała ta przestrzeń współgrała ze sobą. Niewykluczone, że projektanci rozszerzą którąś z koncepcji, proponując coś dodatkowego - mówi Karaś. W tym roku ma powstać dokładny projekt rewitalizacji tego miejsca, potem będzie zdobywanie środków unijnych, a rozpoczęcie budowy zaplanowano na rok 2017.

Chorzów jak uzdrowisko
Tężnia solankowa w Chorzowie to przecież pomysł wcale nieoderwany od rzeczywistości, wręcz przeciwnie - podkreśla rzecznik UM.
W XIX w. Chorzów figurował w rejestrze śląskich uzdrowisk. Tu wydobywano wody solankowe, był nawet dom zdrojowy i hotel uzdrowiskowy. Dziś po tamtych czasach została ulica Starego Zdroju. Projekt ma więc historyczne korzenie .

Od 1830 r. Królewska Huta figurowała w rejestrze śląskich uzdrowisk. Przypisywano mu duże nadzieje, skoro wymieniano je wówczas obok najsławniejszych uzdrowisk, jak Kudowa, Lądek, Szczawno czy Świeradów .

W tymże roku w zakładzie zdrojowym przebywało 68 gości , w tym 21 z Królestwa Kongresowego ( analogicznie w Cieplicach w tym okresie 100 kuracjuszy ). Kuracjuszom tym udzielono 1322 kąpiele w wannach, 144 kąpiele parowe oraz 231 kąpieli natryskowych.

Rola Chorzowa jako uzdrowiska zakończyła się w połowie XIX wieku. Przyczyną upadku była silna konkurencja innych uzdrowisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto