Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Chorzów inwestuje w zieleń. Ponad 400 posadzonych drzew i zielona ściana przy Chorzowskim Centrum Kultury to nie wszystko

Martyna Urban
Martyna Urban
Chorzów jako najbardziej zielone miasto w Polsce stara się prowadzić szereg działań, mających na celu umocnienie miasta jako lidera w zielonym rankingu. Zobacz w galerii zdjęć nowe inicjatywy miasta.
Chorzów jako najbardziej zielone miasto w Polsce stara się prowadzić szereg działań, mających na celu umocnienie miasta jako lidera w zielonym rankingu. Zobacz w galerii zdjęć nowe inicjatywy miasta. UM Chorzów
Jak wynika z rankingu GUS-u Chorzów jest najbardziej zielonym miastem w Polsce. Na poparcie tych danych miasto postanowiło opisać swoje tegoroczne „zielone działania”. Nowe posadzone drzewa, krzewy, a także działania na rzecz ochrony przyrody. Jakie inne inicjatywy podjął Urząd Miasta, by zadbać o zieleń?

Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że Chorzów na podstawie danych z GUS zostało uznane za najbardziej zielone miasto, nie uwzględniając powierzchni lasów. W liczbę hektarów zielonych terenów został uwzględniony Park Śląski, który zajmuję powierzchnię 535 ha. Jednak oprócz tego w skład zielonych powierzchni wchodzą inne tereny.

- Składają się na nią parki (Park Róż, Szyb Prezydent, Amelung, Park Redena, Park pod Kasztanami, Park Hutników), zieleńce, pasy zieleni ulicznej. W granicach Miasta znajduje się również Park Śląski (Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku). Zieleń stanowi również otulinę przebudowanego chorzowskiego rynku. 165 ha zieleni jest objętych stałym utrzymaniem. – tłumaczy Katarzyna Hohuł z UM Chorzów.

Posadzono 350 nowych drzew

Urząd tłumaczy, że by pielęgnować drzewostany niezbędne są wycinki. W 2020 roku zostało wyciętych 68 drzew, a na ich miejsce posadzono 420 nowych. Oprócz tego jesienią w parkach i pasach zieleni ulicznej były prowadzone sadzenia roślin cebulowych: tulipanów, narcyzów, krokusów. Natomiast po ich przekwitnięciu sadzone są kwiaty sezonowo, UM szacuje ich liczbę na 120 tys.

W 2020 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego miasto założyło łąkę kwietną, przy ulicy Floriańskiej. Urząd, tym projektem chce wspierać także lokalnych pszczelarzy.

Należy podkreślić, że Miasto jest otwarte na współpracę z lokalnymi pszczelarzami. Harmonogram koszenia terenów, na których występują rośliny miododajne ustalamy biorąc pod uwagę terminy kwitnienia tych roślin. – wyjaśnia Katarzyna Hohuł.

Zielone projekty wzbogacają chorzowską florę

W tym roku miasto posadziło kolejne drzewa i krzewy, przy ulicy Górnicznej. Dodatkowo dwa zadania są w trakcie realizacji. Pierwsze z nich dotyczy Starochorzowskiego Ogrodu, a drugie Zielonej Aleji, przy ulicy Niedurnego. W ramach tych zadań zostaną nasadzone róże (582m2), krzewy liściaste (458szt.) i drzewa (30 szt.).

Ponadto Miasto realizuje projekty wpływające na poprawę bioróżnorodności, wzbogacające stan gatunkowy roślin i promujące gatunki rodzime. Przykładem działań jest projekt pt. „Zintegrowane zarządzanie środowiskiem z użyciem mikro skwerów w funkcjonalnych obszarach miejskich – zastosowanie idei miejskiej zielonej akupunktury” współfinansowanego z programu INTERREG dla Europy. W jego ramach powstają 4 nowe obiekty:

  1. zielona ulica – ulica Bankowa (poza wymianą nawierzchni i jej rozszczelnieniem) posadzono krzewy (1955 szt), byliny (2845 szt) i założono trawniki z rolki. Inwestycja została już zrealizowana.
  2. zielona ściana – CHCK przy ul. Sienkiewicza (będą zawieszone kasetony z roślinami na frontowej elewacji CHCK, na pow. około 50m2). Inwestycja została zrealizowana 30 września br.
  3. zielone pobocze – ul. Moniuszki (wykonano konstrukcję wspierającą pnącza, pozostało do wykonania przygotowanie podłoża, założenie trawnika i posadzenie pnączy). Inwestycja została zrealizowana 30 września br. Będzie zrealizowana do 30 września bieżącego roku.
  4. zielone podwórko – ul. Armii Krajowej 32 ( w ramach inwestycji posadzono 161 krzewów, 24 pnącza i założono trawnik z rolki).Ta inwestycja jest już zrealizowana.

Działania na rzecz ochrony przyrody

Co rocznym działaniem na rzecz ochrony flory są zabiegi ochronne związane z ochroną kasztanowców przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Oprócz tego w marcu br. zostały wyczyszczone, budki lęgowe powieszone w latach poprzednich, dodatkowo zawieszono 175 nowych.

Urząd stara się dbać także o drobne ssaki, żyjące w parku.

- W ustronnych miejscach jesienią pozostawiamy pryzmy liści, które zimą stają się miejscami zimowania między innymi dla jeży . Wspieramy również inicjatywy mieszkańców w kierunku poprawienia warunków bytowania. Przykładem może być sadzenie orzechów w parkach - źródła pożywienia dla wiewiórek. – dodaje Hohuł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto