Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów będzie miał pierwszy na Śląsku ogród biblijny [ZDJĘCIA]

Łukasz Respondek
Z księdzem Emanuelem Pietrygą, proboszczem parafii św. Jadwigi w Chorzowie o powstającym właśnie pierwszym na Śląsku ogrodzie biblijnym rozmawia Łukasz Respondek

Ogród biblijny w ścisłym centrum miasta? To dość ciekawy pomysł...

Wiele osób odwiedzających Chorzów podkreśla, że – w porównaniu z innymi miastami w kraju i województwie - jest u nas mało zieleni. Do tej pory był to trawnik, który służył najczęściej nieodpowiedzialnym właścicielom psów, nie miał konkretnego przeznaczenia.

Jak ma wyglądać jego nowa funkcja?

Zakończyliśmy już budowę ogrodzenia. W piątek rozpoczęło się brukowanie ścieżek. W ogrodzie za kilka tygodni posadzimy rośliny, które w różnym kontekście są wymieniane w Piśmie Świętym, w Starym i w Nowym Testamencie. Chodzi o drzewa, krzewy, kwiaty, byliny.

Takich roślin jest przecież bardzo dużo.

Dlatego nasz ogród będzie tak atrakcyjny i tematycznie zróżnicowany: posadzone w nim zostaną rośliny rajskie, pustynne, gór Nebo i Kalwaria, ogrodu oliwnego, gdzie Chrystus modlił się przed męką. Według Księgi Rodzaju z raju wypływały życiodajne rzeki, stąd w ogrodzie pojawi się na pewno oczko wodne i strumyk. Nie zabranie też sitowia, w którym znaleziono Mojżesza, a na utworzonym specjalnie wzgórzu Nebo będzie siedem klasycznych roślin biblijnych z księgi Powtórzonego Prawa: jęczmień, pszenica, winorośl, oliwka, granat, palmy daktylowe i figowiec. W ogrodzie będzie rosło też szesnaście gatunków drzew m.in. morwa, cedr libański i dąb.

Skąd wywodzi się pomysł na tworzenie takich ogrodów?

Pierwszy taki ogród przygotowano cztery lata temu w Proszowicach. Jego idea została zaszczepiona przez dr inż. Zofię Włodarczyk z krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. Drugi powstał w Myczkowcach. Nasz będzie trzecim w kraju i pierwszym na Śląsku. Wszystkie mają powierzchnię tysiąca metrów kwadratowych.

Czym chorzowski ogród ma być dla ludzi?

Mam nadzieję, że osoby, które odwiedzą nasz ogród będą potem chętniej zaglądały do Pisma Świętego. W tym kontekście ma zachęcać. Ale to nie wszystko. Chcemy też w tym miejscu prowadzić lekcje religii. Szkolni nauczyciele będą natomiast mogli przychodzić na zajęcia z botaniki lub geografii. Ogród będzie monitorowany i zamykany na noc, ale w dzień chcemy, aby był dostępny dla wszystkich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto