Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodziliście do I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie? Zobaczcie archiwalne zdjęcia z lat 70.

OK
Lata 70. XX wieku w Słowaku 
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Lata 70. XX wieku w Słowaku Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum: Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie
WSPOMINAMY. Byliście uczniami I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie? Jeśli tak, to być może znajdziecie się na archiwalnych zdjęciach ze szkoły. Przedstawiamy fotografie z lat 70. XX wieku. Poznajcie też ówczesną historię Słowaka. Fotografie pochodzą z archiwum szkoły. Kliknij w "zobacz galerię".

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Lata siedemdziesiąte w I LO w Chorzowie. Chodziliście wtedy do Słowaka?

Początki I LO im. Juliusza Słowaka w Chorzowie sięgają końcówki XIX wieku, gdy w Królewskiej Hucie powstała pierwsza wielowyznaniowa Prywatna Szkoła Związkowa dla Chłopców. To długa i ciekawa historia tysięcy uczniów i wielu niezwykłych nauczycieli. Dziś poznajmy jednak dzieje lat siedemdziesiątych w chorzowskim Słowaku. Na zdjęciach w naszej galerii można odszukać fotografie z tamtych lat.

W 1970 roku I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego żegna swojego wieloletniego dyrektora Pawła Misza, wspaniałego matematyka i wybitnego pedagoga. Na kolejnych 17 lat dyrektorem Słowaka zostaje mgr Rudolf Kieszkowski.

Początek lat siedemdziesiątych to zmiany w systemie nauczania. W 1970 roku przy liceum zostają utworzone klasy VI-VIII szkoły podstawowej dla dzieci szczególnie uzdolnionych matematycznie. Ponadto powstaje też klasa o profilu matematyczno-fizycznym. Wkrótce uczniowie Słowaka zaczęli osiągać sukcesy w konkursach i ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych z matematyki, chemii i geografii. Wkrótce utworzono kolejną klasę. Tym razem o profilu biologiczne – chemicznym (1975) z językiem francuskim jako drugim językiem obcym. Większość lekarzy, którzy uczyli się w tym czasie w Słowaku, świetnie mówiła po francusku.

Liczne sukcesy uczniów ze Słowaka:

  • W 1973 roku uczeń Marek Biniecki brał udział w Europejskim Konkursie Języka Francuskiego. Jego praca została wyróżniona nagrodą Alliance Francaise w Paryżu.
  • Sukces odnotowano także w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Chemicznej, w której uczeń Roman Pach zajął XII,
  • a uczennica Ewa Wojciechowska XIV miejsce.
  • Wojciech Gwara zajął I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Biologicznej,
  • Ireneusz Hendel I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Geograficznej,
  • laureatem Olimpiady Matematycznej został Włodzimierz Cieśliński,
  • a Olimpiady Chemicznej Grzegorz Soida.

Lata 70. XX wieku w Słowaku to także powstanie Rady Młodzieżowej jak i pierwsze Dni Samorządności - święta klas maturalnych, czyli dnia, w którym to maturzyści przejmują symboliczną władzę w szkole, które na stałe wpisały się w tradycję i historię szkoły. Działalność Rady Młodzieżowej mocno inspirowała wtedy zastępca dyrektora szkoły mgr Walentyna Michalska.

Z wydarzeń kulturalnych warto wyróżnić przedstawienie teatralne pt. Kocham Grecję przygotowane dla rodziców przez klasę I “c” pod kierunkiem mgr Marii Grzybowskiej. W 1077 roku chór szkolny zdobył wyróżnienie I stopnia w Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych.

Jak czytamy na stronie chorzowskiego Słowaka: "W czasie inauguracji roku szkolnego 1976/77 po raz pierwszy nastąpiło uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów i uczniów klasy VI do społeczności “Słowaka”. W części artystycznej wystąpili: Ela Leszczyńska, Romek Żołna, Zdzisław Tarasiewicz, Lucyna Helik, Jagoda Iciek.

Lata 70. XX wieku w Słowaku 
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Chodziliście do I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie? Z...

We wrześniu 1976 roku w sali propedeutyki odbyło się pierwsze spotkanie Koła Dyskusyjne – Politycznego (uczniowie złożyli przysięgę, w której zobowiązywali się do zagorzałego dyskutowania na każdym spotkaniu koła, poszerzania wiedzy o Polsce i świecie współczesnym, systematycznego studiowania gabloty nr 14, gdzie wywieszane są najświeższe wiadomości z życia koła). Wraz z uczniami przysięgę złożyła wicedyrektor mgr Walentyna Michalska. W szkole aktywnie działała też drużyna harcerska".

Źródło: Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto