Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burda na Stadionie Śląskim! Straty mogą wynieść milion! Doszło do demolki podczas derbów. Mamy OŚWIADCZENIA

Rafał Musioł
Rafał Musioł
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE red
Burda na Stadionie Śląskim! W tle Wielkich Derbów Śląska doszło do bulwersujących wydarzeń. Kibice obu drużyn zdemolowali część Stadionu Śląskiego. Straty mogą sięgnąć miliona złotych. Kibice Górnika zdemolowali część Stadionu Śląskiego, a fani Ruchu Chorzów starli się z ochroniarzami i zniszczyli wyposażenie łazienek. Zobacz ZDJĘCIA.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Górnik Zabrze triumfuje w Derbach Śląska 2024, ale skandaliczne wydarzenia rzucają cień na zwycięstwo

Derby Śląska 2024 pomiędzy Górnikiem Zabrze a Ruchem Chorzów zakończyły się zwycięstwem drużyny gości. Tymczasem, skandaliczne zachowanie kibiców obu drużyn zaciągnęło cień na całe wydarzenie.

Wielkie Derby Śląska 2024: Zwycięstwo Górnika Zabrze

W tegorocznych Wielkich Derbach Śląska, Górnik Zabrze pokonał Ruch Chorzów, ciesząc się ze zwycięstwa na obcym terenie. Derby przyciągnęły tłumy - na trybunach Stadionu Śląskiego zasiadło ponad 36 tysięcy kibiców Ruchu Chorzów i 2 tysiące fanów gości.

Fani obu drużyn dokonali szeregu zniszczeń na stadionie, powodując znaczne straty finansowe.

Skandaliczne zachowanie kibiców Górnika Zabrze

Kibice z Zabrza zdemolowali część Stadionu Śląskiego, którą zajmowali. Wszystkie pomieszczenia w okolicach sektoru gości, w tym serwerownia, zostały zniszczone. Pracownik Stadionu Śląskiego mówi: "To było celowe działanie, niszczono metodycznie wszystko, co stało na drodze. Kopniakami wyłamywano drzwi, także tez metalowe, bez klamek, prowadzące do serwerwowni".

W efekcie zniszczeń i powyrywania kabli, wyłączenie oświetlenia stało się niemożliwe, co wiązało się z pokaźnymi kosztami dla organizatora spotkania. Wyłączenie oświetlenia w tym momencie wiązało się z ryzykiem przejścia na tryb awaryjny, co oznaczałoby jeszcze większe straty finansowe.

Konfrontacja kibiców Ruchu Chorzów z ochroną

Fani Ruchu z kolei próbowali przedostać się do sektoru gości i starli się z ochroną. W trakcie starć zniszczyli łazienki, m.in. wyrywając kaloryfery. Informator z miejsca wydarzeń wyznał: "Na starcia wewnątrz trybuny byliśmy przygotowani, ale demolowanie wyposażenia łazienek jest niezrozumiałe" .

Oględziny strat po Derby Śląska 2024

Na Stadionie Śląskim odbyły oględziny strat, a wstępne szacunki wskazują na kilkaset tysięcy złotych. Zniszczenia oznaczają, że Ruch nie będzie już mógł przyjmować kibiców gości przez co najmniej kilka miesięcy, a fani Górnika mogą spodziewać się bardzo długiego zakazu wyjazdowego na spotkania z Ruchem.

Pomimo zwycięstwa Górnika Zabrze, Derby Śląska 2024 zapadną w pamięć przede wszystkim przez skandaliczne wydarzenia. Kibice obu drużyn swoim zachowaniem przyczynili się do znaczących strat finansowych i zaszkodzili reputacji swoich klubów.

Oświadczenie w sprawie wydarzeń wydał już Stadion Śląski:

Za nami 123. Wielkie Derby Śląska, które po 15 latach przerwy odbyły się znów na Stadionie Śląskim z udziałem ponad 38-tysięcznej publiczności.
Z pewnością było to piłkarskie święto, jednak niestety oględziny dokonane po meczu przez organizatora - Klub Ruch Chorzów oraz pracowników Stadionu wykazały znaczne zniszczenia w sektorze gości. Zdewastowane zostały toalety, w których wyrywano drzwi, kabiny WC, grzejniki, kafelki ze ścian. Wyłamane zostało też wejście do znajdującej się na terenie sektora gości serwerowni, gdzie zastały powyrywane kable i zniszczony tworzący ją sprzęt. Na szczęście dzięki sprawnej reakcji pracowników Stadionu Śląskiego i zastosowanym procedurom nie było konieczności przerywania meczu pomimo tych uszkodzeń.
Obecnie trwa szczegółowa weryfikacja i szacowanie strat, a o dalszych krokach będziemy informować w kolejnych komunikatach.
Mamy nadzieję, że kolejne mecze - tak jak wcześniejsze - będą odbywać się w spokojnej atmosferze i przy wspaniałym dopingu, z którego słynie Stadion Śląski.

Swoje stanowisko przedstawił też Ruch Chorzów:
Za nami 123. Wielkie Derby Śląska, które okazały się piłkarskim świętem z rekordową w tym sezonie dla Ruchu ponad 38-tysięczną frekwencją. Cieniem na tym święcie – mimo w zgodnej opinii większości obserwatorów oraz ekspertów dobrej postawy zespołu i posiadanej przez większość czasu inicjatywy – położył się dla Niebieskiej Społeczności wynik sportowy, nad czym ubolewamy. Ale nie tylko.
Już wstępne oględziny dokonane krótko po meczu przez Klub i Zarządcę Obiektu wykazały znaczne zniszczenia w sektorze gości. Zdewastowane zostały toalety, w których wyrywano drzwi, kabiny WC, grzejniki, kafelki ze ścian. Wyłamane zostało wejście do znajdującej się na terenie sektora gości serwerowni, gdzie po meczu przedstawiciele Klubu zastali powyrywane kable i zniszczony tworzący ją sprzęt. Trwa szacowanie strat, ale już teraz pewnym jest, iż będą to niebagatelne kwoty, których pokrycia będziemy oczekiwać od sprawców jako organizator imprezy masowej, zgodnie z literami prawa powszechnego i związkowego.
W tym miejscu – nawiązując do wielu komentarzy i reakcji różnych środowisk odnoszących się do decyzji podjętych przed 123. WDŚ przez nasz Klub, a których post factum z pewnością byśmy nie zmienili - przytoczyć można jedynie hasło, jakie szczególnie po końcowym gwizdku było dostrzegalne na Stadionie Śląskim: „Piłka nożna dla kibiców”. Puentę do niego dopisała proza derbowego życia.
Niebiescy, dziękujemy Wam za wspaniałą w większości spotkania atmosferę godną piłkarskiego święta i doping niosący drużynę. Pamiętajcie, że Stadion Śląski to dziś nasz tymczasowy dom - mamy obowiązek dbać o niego bez względu na jakiekolwiek okoliczności czy prowokacje. Zdając sobie sprawę z trudnego dla większości z nas niedzielnego poranka, poczucia straconej sportowo szansy, już teraz zapraszamy na 6 kwietnia i mecz z Puszczą Niepołomice. Sytuacja nie jest łatwa, ale nie z takimi Ruch radził sobie w przeszłości bliższej i dalszej. Doskonale wiemy, że zjednoczeni możemy wiele.
Gdy upadniesz wstań, nie poddawaj się...!

Nieoficjalnie wiadomo, że Ruch będzie się domagał odszkodowania od Górnika Zabrze, który autoryzował grupę swoich kibiców.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Burda na Stadionie Śląskim! Straty mogą wynieść milion! Dosz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto