Budżet obywatelski 2015 Chorzów. Remonty dróg i modernizacja placów zabaw [WYNIKI]

Redakcja
Budżet obywatelski 2015 Chorzów
Budżet obywatelski 2015 Chorzów Paweł Szałankiewicz
Budżet obywatelski 2015 Chorzów. W niektórych częściach miasta rywalizacja między projektami w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego była tak zacięta, że w Maciejkowicach dwa wnioski uzyskały taką samą liczbę punktów. W tym roku zwycięskimi inwestycjami są remonty chodników i dróg oraz modernizacja istniejących placów zabaw lub budowa nowych stref rekreacyjnych.

Budżet obywatelski 2015 Chorzów

Trzecia edycja budżetu obywatelskiego powoli przechodzi do historii. W poniedziałek na konferencji podsumowującej poznaliśmy zwycięskie projekty, które zostaną zrealizowane.

Przypomnijmy, że w puli było 2,4 mln zł, a miasto zostało podzielona na osiem części. Każda z nich miała do wydania 300 tys. zł.

W trakcie trwania głosowania, które odbywało się od 8 do 30 czerwca, mieszkańcy wypełnili ponad 4 tys. ankiet. Większą popularnością cieszyły się te papierowe, których z urn wyciągnięto prawie 2,2 tys. Ponad 1,9 tys. zostało wysłanych do urzędu drogą elektroniczną.

Budżet obywatelski 2015 Chorzów: wyniki głosowania

A jak wyglądał rozkład głosów w poszczególnych okręgach?

W Maciejkowicach projekt związany z wydzieleniem chodnika i ścieżki rowerowej na ul. Głównej w kierunku Doliny Górnika oraz budowa chodnika i ścieżki rowerowej przy ul. Michałkowickiej w stronę os. Budryka, zdobyły taką samą liczbę punktów, czyli 445.

Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta ds. społecznych, zapowiedział, że zrealizowane zostaną oba projekty. Na "pierwszy ogień" pójdzie ul. Główna, a ze środków, które zostaną, rozpocznie się budowa przy ul. Michałkowickiej. Natomiast brakującą kwotę uzupełni się środkami z budżetu miasta.

W Chorzowie II najwięcej głosów zdobyła rewitalizacja (uatrakcyjnienie) skweru przy ul. Floriańskiej i Filarowej (remont alejek, modernizacja placu zabaw, wybieg dla psów, naprawa oświetlenia). Wniosek ten zdobył ponad 1,4 tys. punktów.

Za to najbardziej zacięta rywalizacja odbywała się na Cwajce. Tam trzy na cztery poddane pod głosowanie projekty, uzyskały grubo ponad tysiąc punktów. Ostatecznie wygrał tam remont drogi dojazdowej do budynków przy ul. Mariańskiej oraz ogródków działkowych. Zdobył ponad 1,6 tys. punktów.

Sporo punktów zebrała też propozycja budowy ścieżki wraz z oświetleniem łączącej ul. Miarki i Janasa (1,4 tys. pkt) oraz modernizacja (unowocześnienie) placu zabawa wraz z budową siłowni plenerowej przy ul. Niedurnego i 11 listopada (prawie 1,3 tys. pkt.)

Na Klimzowcu, gdzie na liście do głosowania znalazło się najwięcej zgłoszonych inwestycji, bo 11, wygrało przystosowanie części skarpy przy ul. Astrów i Gałeczki do zjazdów zimowych dla dzieci wraz z zagospodarowaniem: budową ciągu pieszego - jezdnego oraz wyposażeniem terenu w elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci itp.).

W Centrum rekordową liczbę punktów zebrał remont nawierzchni przy ul. Drzymały na odcinku od ul. Dąbrowskiego do cmentarza - ponad 2,3 tys. punktów.

Z kolei w Chorzowie Starym zostanie wyremontowany chodnik przy ul. Maciejkowickiej 2 - 6.

W pierwszej części Chorzowa Batorego (od Klimzowca do torów kolejowych) zwyciężyła modernizacja (rozbudowa) placu zabaw wraz z ogrodzeniem i uwzględnieniem elementów do jazdy na rolkach. Chodzi o plac, znajdujący się przy ul. Długiej.

Zaś w drugiej części Batorego zostanie wybudowany park do treningu ulicznego (street workout park).

Budżet obywatelski 2015 Chorzów: realizacja w 2016 roku

Wszystkie zwycięskie inwestycje zostaną teraz wpisane do przyszłorocznego budżetu miejskiego i będą realizowane do końca 2016 roku.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie