18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bank Czasu w Chorzowie. Każdy może się do niego zapisać!

Łukasz Respondek
Pani X nie ma z kim zostawić dziecka. Korzysta więc z Banku Czasu i pomocy pani Y. W zamian uszyje jej firanę albo zrobi ciasto - tak działa bardzo popularna na świecie bezgotówkowa wymiana usług. Teraz pomysł dotarł również do naszego miasta. - Zainteresowanie? Na razie zapisało się dziesięć osób. Ale spodziewamy się, że chętnych będzie jeszcze więcej - przyznaje Izabela Dziok, koordynatorka chorzowskiego Banku Czasu.

Wymiana usług w bankach czasu narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 80. Pomysł polegał na poświęcaniu wolnych godzin w służbie lokalnej społeczności. Filia w naszym mieście działa dzięki finansowanemu z funduszy europejskich projektowi "Stawiam na pracę".

Podobny Bank Czasu od czterech lat funkcjonuje w Katowicach. Uruchomiło go Stowarzyszenie "Meritum". Katarzyna Kopczak-Zagórna, jego koordynatorka wylicza, że w stolicy województwa na regularną wymianę usług zdecydowało się już ponad 50 osób. - W Katowicach czynnie działa w naszym banku już 50 osób. Dojazdy jednak nie zawsze są wygodne. I dlatego decydujemy się na uruchomienie kilku filii - mówi.

Poza naszym miastem, Bank Czasu rozpoczął swoja działalność w Siemianowicach Śląskich i Rudzie Śląskiej. Kolejne filie zostaną uruchomione w Mysłowicach i Świętochłowicach. Nie wykluczone, że jeszcze jedną otworzą w Chorzowie.

Na Śląsku dużym zainteresowaniem cieszą się sprzątanie, pomoc w organizacji przyjęć, masażysta, kosmetyczka i opieka nad dziećmi. - Osoby starsze szukają często kogoś do towarzystwa. W ofercie mamy też opiekę nad zwierzętami i grobami - tłumaczy Dziok. - Dla wielu osób forma pomocy, za którą nie trzeba płacić, jest bardzo atrakcyjna.

Co zrobić, aby zapisać się do banku? - Trzeba przyjść na spotkanie, wylegitymować się, a potem wypełnić formularz i ankietę określającą umiejętności. Potem można otrzymać identyfikator - wyjaśnia Kopczak-Zagórna. - Takie inicjatywy działają na korzyść całego miasta - dodaje.

W Chorzowie spotkania odbywają się raz w miesiącu przy ul. 3 Maja w Centrum Inicjatyw Społecznych. Dodatkowe informacje są udzielane pod numerem telefonu 500 377 035.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto