Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badanie eKTG w Chorzowie: Śląski Instytut Matki i Noworodka

Justyna Toros
Badanie eKTG w Chorzowie
Badanie eKTG w Chorzowie sxc.hu
Śląski Instytut Matki i Noworodka w Zespole Szpitali Miejskich chce podwyższyć standard usług. Dzięki temu kobiety chętniej rodzić będą w naszym mieście? Badanie eKTG w Chorzowie już mamy.

Dwa lata temu w naszym mieście urodziło się 759 dzieci. Rok później - 655. W tym roku ta liczba znowu będzie wyższa. Z danych Urzędu Stanu Cywilnego wynika, że w tym roku urodziło się już 655 maluchów.

Badanie eKTG w Chorzowie już możliwe

To cieszy, tym bardziej, że ci rodzice, którzy zdecydują się na poród w Chorzowie, oprócz bezpłatnego znieczulenia zewnątrzoponowego - jako jedyni w regionie - będą mogli skorzystać z badania eKTG, które już jest dostępne w Śląskim Instytucie Matki i Noworodka.

Kardiotokografia (KTG) to badanie polegające na rejestracji pracy serca płodu z jednoczesną rejestracją skurczów macicy, wykonywane jest zwykle pod koniec ciąży i w czasie porodu.

Badanie eKTG w Chorzowie. Po co to badanie?

- Dzięki temu badaniu lekarz lub położna mogą wcześnie wykryć sytuacje zagrożenia życia nienarodzonego dziecka - mówi lek.med. Grzegorz Fenger, zastępca Ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka w Chorzowie. - KTG jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne zarówno dla matki jak i płodu.

Jeszcze do niedawna to badanie było niekomfortowe dla przyszłej mamy: musiała leżeć na łóżku, z pasami na brzuchu, bez możliwości swobodnego poruszania się (ze względu na długość przewodu urządzenia).

- A przecież nierzadko zdarza się, że zapis KTG jest konieczny w czasie całej akcji porodowej - tłumaczy lekarz. - Dlatego kobiety nie lubiły tego badania - dodaje.

Badanie eKTG w Chorzowie. Wygoda dla pacjetek

To się jednak zmieniło: Śląski Instytut Matki i Noworodka jako jeden z niewielu w Polsce, a pierwszy na Śląsku, został wyposażony w najnowocześniejszy aparat do wykonywania KTG drogą radiową - tzw. eKTG.

- Dzięki niemu przyszła mama nie musi już być "przywiązana" do łóżka, ani nawet przebywać na sali, w której znajduje się urządzenie, ale może się swobodnie poruszać - wyjaśnia Fenger.

- Do brzucha kobiety ciężarnej podłączone są czujniki, które poprzez bluetooth przesyłają informację dotyczącą czynności serca płodu i macicy do urządzenia monitorującego, a personel szpitala odczytuje wynik na monitorze - dodaje.

EKTG pozwala kobiecie rodzącej bez ograniczeń spacerować, przyjmować pozycję porodową najwygodniejszą dla niej bez konieczności leżenia w łóżku.

Badanie eKTG w Chorzowie. Ile kosztuje urządzenie?

Koszt urządzenia eKTG wraz z oprogramowaniem obsługującego jednocześnie 4 pacjentki to ok. 100 tys. zł. W Chorzowie dla wygody pacjentek odchodzi się od tradycyjnych badań i wykonuje się je tylko za pomocą nowego urządzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto