Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ArcelorMittal daje trzyletni urlop

Monika Pacukiewicz
Z pracą w chorzowskim oddziale firmy ma pożegnać się 270 pracowników.
Z pracą w chorzowskim oddziale firmy ma pożegnać się 270 pracowników. fot. marzena Bugała.
270 pracowników Walcowni Blach Grubych, oddziale ArcelorMittal Poland w Chorzowie Batorym, podpisuje właśnie porozumienia z pracodawcą o urlopie bezpłatnym. Mają na nim pozostać przez trzy lata. W tym czasie firma ma wskazać im nowego pracodawcę, który ich zatrudni na co najmniej rok.

- Ale my nie wiemy, co to za firma - żali się jedna z pracownic [prosi o nieupublicznianie jej imienia i nazwiska]. W propozycji porozumienia z AMP jest punkt mówiący, że jeśli nowy pracodawca zwolni ją z przyczyn "niedotyczących pracowników" jest to równoznaczne ze zwolnieniem z AMP. Kobieta ma przepracowane prawie 20 lat i boi się o swoją przyszłość. Chce wiedzieć, czy ta nowa umowa będzie zleceniem czy o dzieło, co stanie się z nagrodami jubileuszowymi, płaconymi obecnie ubezpieczeniami.

- Z tego co wiem, wszyscy podpisują porozumienie - mówi nam inny pracownik [on też prosi o zachowanie anonimowości]. Wczoraj był już w nowym miejscu pracy - w zakładzie AMP w Dąbrowie Górniczej. Będzie wytapiaczem, chociaż nadal nie wie, dla jakiej firmy będzie pracował. Ma zarabiać tyle samo (około 1800 zł na rękę) i mieć zapewniony dowóz do nowego miejsca pracy.

Nie jest wykluczone, że będzie pracował przy otwartym na nowo wielkim piecu nr 3 w Dąbrowie. Pod koniec 2008 roku wygaszono go z powodu kryzysu.
Między pracownikami krąży plotka, że AMP przerzuca ludzi do podwykonawcy, aby uniknąć grupowych zwolnień. Jednak już teraz AMP zgłosił w urzędach pracy zamiar grupowych zwolnień. Pracę może stracić nawet 1050 osób z Chorzowa, Świętochłowic, Dąbrowy i Sosnowca (na 10490 zatrudnionych w całej firmie).
Poprosiliśmy AMP o informacje o nowym pracodawcy oraz o komentarz do krążących plotek. Łukasz Cioch, rzecznik AMP, przesłał nam tylko ogólną odpowiedź, że w "związku z obecną sytuacją rynkową spółka wdraża kolejne plany dotyczące optymalizacji zatrudnienia oraz wykorzystania instalacji produkcyjnych".
Punkt porozumienia, który niepokoi naszą czytelniczkę, budzi też wątpliwości Michała Olesiaka z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Wyjaśnia on, że "pracownik przebywając na urlopie bezpłatnym i świadcząc w tym czasie pracę dla nowego pracodawcy pozostaje w dwóch stosunkach pracy, przy czym zawieszeniu ulega obowiązek wykonywania pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. Tym samym, rozwiązanie nowej umowy o pracę nie powoduje automatycznego rozwiązania dotychczasowej ("starej") umowy".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto