Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Algierski przy kolacji

Monika Pacukiewicz
Malik Aimeur, Vu Thi Hong Nhung, Soraya Hayatullah i Sara Michman
Malik Aimeur, Vu Thi Hong Nhung, Soraya Hayatullah i Sara Michman fot. Marzena Bugała.
Malik Aimeur w święta zje uroczystą kolację z rodzicami. Chłopak spodziewa się, że na stole będzie ryba, choć niekoniecznie karp. Kolacja będzie ukłonem dla polskich zwyczajów. Trudno jednak przewidzieć w jakim języku będzie toczyła się rozmowa podczas kolacji. - Z tatą rozmawiam po francusku, znam tylko kilka słów po arabsku i algiersku. Rodzice między sobą rozmawiają po angielsku - wyjaśnia Malik. Z tych wszystkich języków za najtrudniejszy Malik uznaje arabski.

Dzieci jak Malik, z mieszanych małżeństw czy obcokrajowców, którzy zdecydowali się zamieszkać w Chorzowie, jest coraz więcej. W Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie takich uczniów jest kilku. Oprócz Malika uczą się tu dziewczyny Vu Thi Hong Nhung, Sara Michman i Soraya Hayatullah: Wietnamka, pół-Irakijka i pół-Afganka. Dziewczyny, oprócz wyjątkowego wykroju oczu, wyniosły z domów znajomość obcych w naszym kraju zwyczajów i kultur. Sara i Soraya święta celebrować będą zgodnie z polską tradycją. W rodzinie Nhung żyje się zgodnie z wietnamską kulturą - dziewczyna sprowadziła się z rodzicami do Polski, gdy miała pięć lat. Odwiedza Wietnam, sama bądź z rodziną, ale na dogłębną naukę języka już zabrakło jej czasu. W jej domu ważnym wydarzeniem będzie Nowy Rok, ale ten obchodzony według wietnamskiej tradycji w połowie lutego. Wtedy na stole, jak zapowiada Nhung, nie może zabraknąć kwadratowego ciasta z ryżu i dodanym między innymi mięsem owiniętego w liście bananowca (te są oryginalne, ale zamawia się w Warszawie).

I to właśnie sposoby celebrowania Nowego Roku różnią kultury bardziej niż sposoby grudniowego świętowania. - Tata składa mi życzenia 31 grudnia, ale swój Nowy Rok obchodzi 23 marca - wyjaśnia Soraya.

W swojej obecnej szkole dzieciom o nietypowych nazwiskach żyje się dobrze. Jednak w podstawówkach często wytykano je palcami. Jedynie Nhung, jak mówi, spotyka się z przejawami nietolerancji. Mimo wieloletniego pobytu w Polsce, wciąż spotyka się z zaczepkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto