Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej zachorowań na gruźlicę w regionie i na świecie. Prątki gruźlicy rozchodziły się w pandemii

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Wzrost zachorowań na gruźlicę jest odnotowywany na całym świecie od 2021 roku
Wzrost zachorowań na gruźlicę jest odnotowywany na całym świecie od 2021 roku Getty Images
Gruźlica nie daje o sobie zapomnieć. Najpierw pomógł jej koronawirus, a potem wojna na Ukrainie. Najwięcej nowych przypadków gruźlicy w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano w powiecie wąbrzeskim. Chorują przede wszystkim starsi mężczyźni.

Spis treści

- W 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano 240 przypadków zachorowań na gruźlicę, o 40 przypadków więcej niż w 2021 roku - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy.

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywołaną przez prątki. - Najczęstszą postacią jest gruźlica płuc, ale zmiany gruźlicze mogą występować w każdym narządzie ciała – wyjaśnia prof. Maria Korzeniewska-Koseła, kierownik Zakładu Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc.

- W 2022 r. województwie kujawsko-pomorskim, podobnie jak w poprzednich latach, dominowała gruźlica płuc, której odnotowano 217 przypadków – uściśla sanepid. - Ta postać choroby stanowiła 90 procent wszystkich postaci zachorowań na gruźlicę. Pozostałe przypadki to chorzy z:

  • gruźliczym zapaleniem opłucnej (9),
  • gruźlicą układu oddechowego (5),
  • skóry i tkanki podskórnej (2),
  • węzłów chłonnych (2),
  • prosówkową (1),
  • kości i stawów (1),
  • układu moczowego (1),
  • innych narządów (2).

Najwięcej zachorowań w powiecie wąbrzeskim

Największy odsetek zachorowań w naszym regionie (15 proc.) odnotowano u osób powyżej 70 lat. Choroba pojawiła się przede wszystkim wśród mężczyzn (71,25 proc.).

- Dane od wielu lat wykazują znaczne różnice współczynników zapadalności na gruźlicę (na 100 tys. ludności – przyp. red) w poszczególnych powiatach regionu – podkreśla bydgoska Inspekcja. - W 2022 roku największa zapadalność była w powiatach: wąbrzeskim (38,42), grudziądzkim (32,29), lipnowskim (26,07), świeckim (17,29), zaś najniższa w powiatach: tucholskim (4,15), żnińskim (4,30) i sępoleńskim (4,92). W powiecie radziejowskim zaś nie odnotowano żadnego zachorowania na gruźlicę – podaje Inspekcja.

Zakład Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą zwraca uwagę na wzrost nowych przypadków gruźlicy w Polsce, w tym na zachorowania wśród dzieci, zwłaszcza w naszym regionie: - W 2022 r. największe współczynniki zachorowań na gruźlicę u dzieci stwierdzono w województwach:

  • kujawsko-pomorskim – 2,9,
  • pomorskim – 2,3,
  • lubelskim – 1,3.

Chodzi o to, że w 2022 r. zachorowało u nas dziewięcioro dzieci, a rok wcześniej - dwoje.

Służba zdrowia była skoncentrowana na koronawirusie

Wzrost zachorowań na gruźlicę obserwowany jest od 2021 r. na całym świecie. W 2021 liczba chorych wyniosła 6,4 mln, zaś w 2020 – 5,8 mln i wtedy było to o 18 procent przypadków mniej niż w roku 2019.

Przyczynę odradzania się gruźlicy na świecie prof. Maria Korzeniewska-Koseła wyjaśnia w biuletynie „Gruźlica i choroby układu oddechowego w Polsce w 2022 r.”: - To efekt częściowej naprawy szkód wyrządzonych systemom ochrony zdrowia przez pandemię COVID-19.

- Pandemia utrudniła leczenie gruźlicy, przyhamowała wykrywanie nowych przypadków, bo byliśmy skoncentrowali na COVID-19 – zgadza się dr Grzegorz Przybylski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc. - Z tego powodu transfer choroby był większy i teraz zbieramy żniwo.

Epidemia gruźlicy na Ukrainie

Nowe przypadki gruźlicy w Polsce są też skutkiem wojny na Ukrainie. Szacunkowa zapadalność na gruźlicę wynosi tam 73 na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy średnia w krajach Unii Europejskiej to 9,5, w Kujawsko-Pomorskiem - 11,7.

Problemem na Ukrainie jest zwłaszcza gruźlica wielolekooporna (MDR-TB) - Blisko 90 proc. wszystkich przypadków MDR-TB skupia się w 30 krajach świata, w tym na Białorusi, Ukrainie, w Federacji Rosyjskiej i Mołdawii – podaje prof. Maria Korzeniewska-Koseła.

Po wybuchu wojny na Ukrainie, organizacja „Lekarze bez granic” wspólnie z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc uruchomili akcję skierowaną do pacjentów z Ukrainy z gruźlicą wielolekooporną. - Epidemia gruźlicy trwa tam już od ponad 20 lat. Chociaż w ostatnich latach udało się znacznie poprawić sytuację, skutecznie zmniejszyć poziom zachorowań oraz podnieść standard leczenia, niestety wojna dokonała korekty – wyjaśniają organizatory akcji. - Znaczna liczba chorych została zmuszona do zmiany miejsca zamieszkania, niektóre szpitale zostały zniszczone. Część chorych trafiła do Polski.

Także do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

- Realizujemy program leczenia gruźlicy lekoopornej i mamy sukcesy – mówi dr Grzegorz Przybylski. - Wcześniej leczyliśmy tę postać gruźlicy przez wiele lat i z różnym skutkiem. Problemem jest dobranie terapii. Teraz mamy leki, które otrzymujemy z funduszy unijnych i to zwiększa nadzieję na powstrzymanie choroby.

Wysoki procent zaszczepionych noworodków w regionie

Wśród 4314 chorych na gruźlicę zarejestrowanych w 2022 roku w całej Polsce, było 295 cudzoziemców (6,8 proc.). - Największą grupę (199 osób) stanowili przybysze z Ukrainy, drugą grupą byli Gruzini (13) i Hindusi (9). Cudzoziemcy, u których rozpoznano gruźlicę, przybyli do Polski z 37 krajów świata. W 6 przypadkach kraj pochodzenia nie był znany – podaje prof. Maria Korzeniewska-Koseła.

Przed gruźlicą chronią obowiązkowe szczepienia noworodków. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2022 r. w naszym regionie zaszczepiono przeciw gruźlicy największy odsetek dzieci w kraju – 93,9 proc., podczas gdy np. na Dolnym Śląsku – 81,2 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto