Olga Krzyżyk
Przyznano nagrody dla najlepszych sportowców, drużyn i trenerów Um Chorzów
W Chorzowie przyznano nagrody dla najlepszych sportowców, drużyn i trenerów. W trakcie Balu Sportowca wręczono nagrody w dziedzinie sportu za 2017 rok. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Julia Kraj i Wojciech Dackiewicz, drużyna Clearex Chorzów, Maciej Polok, Renata Firak, Irena Wolna oraz Seweryn Siemianowski.

W Miejskim Domu Kultury Batory odbył się coroczny „Bal sportowca”. W trakcie imprezy wręczono nagrody w dziedzinie sportu za 2017 rok. Przypomnijmy, że wyróżnienia dla ludzi sportu zostały w tym roku przyznane po raz dwudziesty pierwszy.

Wśród wyróżnionych we wszystkich kategoriach znalazło się sześć osób oraz jedna drużyna sportowa. W kategorii za wybitne osiągnięcia sportowe nagrodę prezydenta przyznano reprezentantom DOSiR Sokolnia - Juli Kraj i Wojciechowi Dackiewiczowi.

Akrobaci z Chorzowa mieli okazję wystąpić - jako jedyna dwójka mieszana z Polski - w The World Games we Wrocławiu. Dużym sukcesem pary z naszego miasta było zdobycie złotego medalu w kategorii senior na Międzynarodowym Turnieju odbywającym się podczas Pucharu Świata w Lizbonie. Julia i Wojciech zajęli drugie miejsce w Międzynarodowym Turnieju w Akrobatyce, Skokach na Ścieżce i Trampolinie "Pod Wawelem". Natomiast podczas mistrzostw Polski seniorów w akrobatyce sportowej, które odbywały się w Warszawie, wywalczyli brązowe medale.

Nagrodę przyznano także dla drużyny Clearex Chorzów. Zespół prowadzony przez Mirosława Miozgę zdobył Puchar Polski, pokonując w dramatycznym dwumeczu Rekord Bielsko-Biała. Po przegranej 2:3 na wyjeździe chorzowianie zwyciężyli w rewanżu rozegranym w hali MORiS 1:0, po bramce Tomasza Golly'ego. To drugi w historii triumf Cleareksu w Pucharze Polski.

Po raz czwarty z rzędu zawodnik i trener TS AKS Chorzów znalazł się na liście laureatów. Nagrodę dostał Maciej Polok. Największym sukcesem 2017 roku było zdobycie mistrzostwa świata w ju-jitsu (w kategorii Ne-Waza do 69 kg) podczas zawodów w kolumbijskiej Bogocie. Polok stanął na podium także podczas The World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich we Wrocławiu. W tym roku Maciej Polak wystąpi na mistrzostwach Europu w Gliwicach.

W kategorii za wybitne osiągnięcia w pracy trenerskiej nagrodę otrzymała Renata Firak, trener i wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, która od lat związana jest z Sokolnią.

W kategorii za wybitnie osiągnięcia w zakresie rozwoju sportu i rekreacji w mieście nagrodę przyznano Irenie Wolnej i Sewerynowi Siemianowskiemu. Seweryn Siemianowski to wychowanek Ruchu Chorzów, w barwach którego - w latach 1994-99 - rozegrał 51 meczów w piłkarskiej Ekstraklasie. Jest absolwentem AWF Katowice. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął pracę jako nauczyciel i trener w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie.

Z kolei z futsalowym klubem Clearex Chorzów Irena Wolna związała się we wrześniu 2002 r. Od lat organizuje wiele imprez sportowych m.in. dwa turnieje UEFA Futsal Cup, turniej finałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski, mecze finałowe w ramach rozgrywek o Puchar Polski, a także spotkanie w ramach obchodów XX-lecia klubu. Jubilat Clearex zmierzył się w 2016 r. z Ruchem Chorzów i zwyciężył 12:8.