Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę na projekt modernizacji domu rodzinnego śląskiego rzeźbiarza Teodora Kalidiego. Stanie się on filią Muzeum Hutnictwa

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W czwartek, 21 grudnia, podpisano umowę z firmą architektoniczną na modernizację i adaptację nieruchomości przy ul. Kalidego 1.
W czwartek, 21 grudnia, podpisano umowę z firmą architektoniczną na modernizację i adaptację nieruchomości przy ul. Kalidego 1. Marzena Bugala-Astaszow
W czwartek. 21 grudnia podpisano umowę z firmą architektoniczną, której przedmiotem jest projekt adaptacji i modernizacji rodzinnego domu śląskiego rzeźbiarza przy ulicy Kalidego 1 na potrzeby stworzenia nowego oddziału Muzeum Hutnictwa. - Każda inwestycja zaczyna się od pierwszego kroku - mówił wiceprezydent Chorzowa, Marcin Michalik.

KLIKNIJ TUTAJ, by zobaczyć zdjęcia.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zyska nowy budynek do zagospodarowania. Rodzinny dom rzeźbiarza Teodora Kalidego w kolejnych latach stanie się częścią muzeum. Jednak zanim to nastąpi nieruchomość czeka gruntowny remont, bowiem dotychczas znajdowały się tam mieszkania socjalne i komunalne.

W czwartek, 21 grudnia, wiceprezydent Chorzowa, Marcin Michalik w czasie konferencji prasowej w Muzeum Hutnictwa, podpisał umowę z firmą Amaya Architekci, na przygotowanie projektu modernizacji budynku.

- To kolejny krok w rozbudowie Muzeum Hutnictwa, wzbogaceniu go o kolejne elementy. Podpisujemy umowę na przygotowanie projektu modernizacji budynku przy ulicy Kalidego 1, na potrzeby Muzeum Hutnictwa, oddziału Historii miasta i regionu - mówił wiceprezydent miasta Chorzowa, Marcin Michalik.

Budynek będzie przedłużeniem Muzeum Hutnictwa, w którym pokazywane są początki przemysłu na Górnym Śląsku. W domu Kalidego tematem wystaw będą przede wszystkim tematy społeczne, związane z życiem mieszkańców Królewskiej Huty.

- W domu Kalidego pokażemy jak żyli ludzie tamtych czasów, jesteśmy bowiem w najstarszej kolonii robotniczej na Górnym Śląsku - mówi wiceprezydent.

Marcin Michalik wielokrotnie podkreślał, że remont i adaptacja budynku jest ważną inwestycją.

- W styczniu poznamy pierwsze pomysły architektów, do końca września 2024r. będzie gotowy projekt. W międzyczasie będziemy szukać pieniędzy unijnych, mają pojawić się konkursy na obiekty kulturalne, a ten budynek wymaga ogromnych nakładów i zmian - mówił wiceprezydent.

Odłam Muzeum Hutnictwa i założenia jego działalności

- Dom Kalidego to jest pamiątka najstarszych dziejów miasta. Gdyby nie to osiedle robotnicze, gdyby nie huta - te dwa dopełniające organizmy, to prawdopodobnie Chorzowa w tym kształcie, w którym znamy go dzisiaj, zwyczajnie by nie było. W tych miejscach jesteśmy u źródeł współczesnego Chorzowa - podkreślał dyrektor Muzeum Hutnictwa, Adam Kowalski.

Nowy oddział muzeum ma być miejscem spotkań mieszkańców. Jak podkreślał Adam Kowalski, pomysł adaptacji nowej przestrzeni nie zrodził się w gabinetach dyrektorskich, był potrzebą zgłaszaną od lat przez mieszkańców miasta.

- Chcielibyśmy nie tylko opowiadać o historii społecznej miasta, ale przede wszystkim chcielibyśmy żeby to było miejsce, które w tę żywą tkankę miasta jest wrośnięte. Jest miejscem otwartym. Funkcjonuje bardziej w modelu domu kultury, niż muzeum per se, w którym przestrzeń zajmują wystawy stałe - mówił Adam Kowalski.

Dom Kalidego ma cechować się większą dynamiką działania. Zobaczymy tam m.in. rekonstrukcję mieszkania hutniczego, skorzystamy z biblioteki i czytelni połączonej ze strefą gastronomiczną.

- Będziemy tam organizować przede wszystkim wystawy czasowe. Wystawy dotyczące przeszłości, ale również współczesności i tych wątków, które współczesność z historią bezpośrednio łączą - dodał Adam Kowalski.

Dziewięć miesięcy na realizację projektu modernizacji budynku

Architekci rozpoczynają pracę. W najbliższym czasie powstanie wstępna koncepcja modernizacji.

- Jesteśmy na początku projektowania. Jest już przygotowany pewien materiał. Pogłębimy też kwerendę historyczną. Musimy dokonać inwentaryzacji. Mamy już doświadczenie w tego typu tematach. Rozumiemy, że ma być to budynek otwarty. Projektowaliśmy domy kultury i projekty zabytkowe. Będziemy starać się, aby projekt był funkcjonalny i architektonicznie odpowiadał mieszkańcom - mówił Bartosz Majewski, projektant i współwłaściciel firmy Amaya Architekci.

Czas realizacji projektu to dziewięć miesięcy. Jak zapowiedział Bartosz Majewski, planowane są częste spotkania z zleceniodawcami, aby projekt odpowiadał wszystkim oczekiwaniom. Na ten moment trudno podać całościowy koszt planowanej inwestycji.

- Szacujemy koszt całej inwestycji na poziomie 6 - 7 mln złotych. Budynek jest na liście Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, to jeden z najstarszych budynków w Chorzowie. Ostateczny kosztorys poznamy dopiero na jesień, kiedy poznamy projekt - mówił wiceprezydent Chorzowa.

Przewidywany czas realizacji modernizacji budynku to 1,5 roku do dwóch dwóch lat.

W czwartek, 21 grudnia, podpisano umowę z firmą architektoniczną na modernizację i adaptację nieruchomości przy ul. Kalidego 1.

Podpisano umowę na projekt modernizacji domu rodzinnego śląs...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto