Agnieszka Kasperczyk

avatarAgnieszka Kasperczyk

Chorzów
Nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie

"Szkoła Dialogu" w ZSTiO nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie

2016-11-05 09:43:47

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie biorą udział w projekcie „Szkoła Dialogu". Jest to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju.
Uczniowie i uczennice uczestniczą w cyklu czterech warsztatów, podczas których przygotują swój autorski PROJEKT – wycieczkę śladami Żydów ze swojej miejscowości. Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych trenerów Forum Dialogu, którzy merytorycznie wspierają działania uczniów i przybliżają im kulturę żydowską. Wycieczki przygotowane przez uczniów biorą udział w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt upamiętniający, a szkoły otrzymują tytuł Szkoły Dialogu. W efekcie programu Szkoła Dialogu powstaje wiele różnorodnych inicjatyw zorganizowanych przez uczniów: wymiany młodzieży z Polski i Izraela, blogi i strony internetowe poświęcone historii społeczności żydowskiej, amatorskie filmy fabularne i dokumentalne, foldery turystyczne, wystawy, happeningi, lokalne festiwale i wiele, wiele innych.
8 listopada Grupa Dialogu z Chorzowa planuje "Cichy marsz - Oni tutaj mieszkali" ulicą Wolności. To rodzaj happeningu, który ma zwrócić uwagę na to, że Żydzi przez wiele lat prowadzili normalne życie w Chorzowie i nagle w trakcie II wojny światowej zniknęli i zostali zapomnieni. Następnie uczniowie oprowadzą swoich trenerów przygotowaną przez siebie trasą, omawiając po drodze znaczenie i funkcje cmentarza żydowskiego, synagogi oraz innych ważnych miejsc w życiu przedwojennej społeczności żydowskiej.
W szkole zorganizowany zostanie również Tydzień Kultury Żydowskiej, który przybliży społeczności szkolnej kulturę i tradycje żydowskie. Uczniowie poznają muzykę, taniec czy tradycyjne potrawy żydowskie. Uczestnicy chcą dotrzeć także do innych grup dlatego przygotowują grę edukacyjną dla gimnazjalistów – „ Śladami chorzowskich żydów”. Zorganizowana zostanie również gra terenowa dla uczniów szkoły a w przyszłości zaplanowano przygotowanie razem z muzeum spacerownika.
Naród żydowski w historii nie tylko wiele wycierpiał ale stworzył przede wszystkim wyjątkową i niepowtarzalną kulturę. Na świecie tworzone są muzea, dlatego również i my w swoim środowisku lokalnym chcemy przypominać. Przygotowaliśmy również petycję w sprawie upamiętnienia miejsca, w którym w latach 1875- 1940 znajdowała się synagoga.
Dziś w czasach tak dużych podziałów pamięć o wielokulturowości jest ważnym dziedzictwem. Nawet motto UE mówi o "jedności w różnorodności".

Jesteś na profilu Agnieszka Kasperczyk - stronie mieszkańca miasta Chorzów. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj