Agnieszka Kasperczyk

avatarAgnieszka Kasperczyk

Chorzów
Nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie

Kampania "Drugie życie" w ZSTiO nr 1 w Chorzowie

2014-03-16 09:35:17

W piątek 14 marca o godzinie 11:00 w auli im. prof. dr hab. n. med. dr h. c. Witolda Zahorskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Medyków 18 spotkali się przedstawiciele 42 szkół z całego województwa, wśród których była 8-mio osobowa grupa uczniów z klasy II a pod opieką mgr A. Kasperczyk i mgr inż. M. Wojtowicz. Szkolni liderzy będą wśród kolegów, bliskich i całkiem obcych do końca maja prowadzić własne kampanie mające szerzyć wiedzę o transplantacji i promować oświadczenia woli.
Celem kampanii “Drugie życie” jest promowanie przeszczepiania narządów wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia oraz edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów w naszym kraju. My będziemy w Chorzowie informować społeczeństwo, szerzyć wiedzę o transplantacji i rozdawać oświadczenia woli dawców organów.
Wstępem do śląskiej edycji kampanii „Drugie życie” było szkolenie uczniów i ich wychowawców m.in. w zakresie prawnych i medycznych aspektów przeszczepiania narządów. Dzień przed szkoleniem,13 marca 2014 roku był obchodzony Światowy Dzień Nerek. Wśród 1477 chorych oczekujących w Polsce na przeszczep, najwięcej bo 902 czeka na nową nerkę.
Kto może zostać dawcą organów? Które organy są najczęściej przeszczepiane? Ile osób można uratować wyrażając zgodę na pośmiertne pobranie narządów? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań z zakresu transplantologii, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczący w kampanii „Drugie życie” poznali podczas specjalnie dla nich przygotowanego szkolenia.
Dr Wojciech Marcinkowski, Główny Ekspert Medyczny Kampanii "Drugie życie" Śląsk, Zastępca Dyrektora Medycznego Fresenius Nephrocare Polska, organizatora kampanii w całym kraju przybliżył nam główne aspekty transplantacji oraz obalił mity i stereotypy, które narosły wokół niej.
Spotkanie było okazją do rozmów na temat przeszczepów ze specjalistami i z chorymi, którym transplantacja uratowała życie. W trakcie szkolenia uczniowie dowiedzieli się wszystkiego, co najważniejsze na temat przeszczepiania narządów, mieli także możliwość konfrontacji własnych opinii ze zdaniem lekarzy. Uzyskali informacje, które trudno znaleźć w książkach – specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie przygotowywania pacjentów do przeszczepu czy prowadzenia trudnych rozmów z rodzinami osób, których narządy, w związku ze stwierdzoną śmiercią pnia mózgu, ratują życie innych.


Organizowane w Katowicach szkolenie jest integralną częścią kampanii „Drugie życie”. Uczniowie otrzymali materiały edukacyjne i promocyjne, dzięki którym będą mogli prowadzić akcje informacyjne wśród rówieśników. Organizatorzy służą szkołom pomocą i wsparciem w prowadzeniu kampanii. Po zakończeniu akcji uczniowie przesyłają raporty z przeprowadzonych działań. Najciekawsze pomysły zostają nagrodzone czekami charytatywnymi, które autorzy trzech wyróżnionych projektów przekażą na dowolnie wybrany cel dobroczynny.

Pierwsza edycja kampanii „Drugie życie” wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 150 tys. uczniów z 430 szkół. W sześciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i łódzkie) młodzi ludzie rozdali ponad 480 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania „Drugie życie” w Wielkopolsce i Małopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” - ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad śląską kampanią objęli: Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, Arcybiskup Wiktor Skworc - Metropolita Katowicki, Piotr Litwa - Wojewoda Śląski, Aleksandra Skowronek - Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Śląski Kurator Oświaty - Stanisław Faber, prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki - Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. med. Włodzimierz Dziubdziela - Dyrektor SP Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach a także Chorągiew Śląska Związku Harcerstwa Polskiego. Patronat naukowy nad kampanią objęli: prof. dr hab. med. Lech Cierpka - Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek - Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Nefrologii, dr hab. n. med. Grzegorz Budziński - Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz prof. dr hab. n. med. Marian Zembala - Dyrektor Naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Patronujące kampanii media to TVP Katowice, Polskie Radio Katowice oraz Dziennik Zachodni. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych i Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2013/1014 kampania „Drugie życie” prowadzona jest także na terenie województw: małopolskiego i wielkopolskiego.

Transplantacja jest metodą leczenia, dzięki której ciężko chorzy ludzie otrzymują szansę na drugie życie. W Polsce wciąż jeszcze przeprowadza się za mało przeszczepów, co oznacza, że wiele osób umiera czekając na operację. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. niedostatek organów wynikający z niskiej świadomości społecznej i uprzedzeń. Sytuację polskiej transplantologii najlepiej obrazują statystyki – w ubiegłym roku, według danych Poltransplantu, w Polsce przeszczepiono 1536 narządów pochodzących od osób zmarłych. Na zabieg czekało jednak 1478 chorych.

Fresenius Medical Care to największy na świecie dostawca produktów i usług dla osób cierpiących na choroby nerek. Obecnie firma prowadzi ponad 3.100 stacji dializ w Europie, Azji i obu Amerykach, w których leczeniem nerkozastępczym objętych jest ponad 261 tys. pacjentów. W Polsce firma Fresenius Medical Care Polska obecna jest od prawie 30 lat. Prowadzi największą w kraju sieć stacji dializ – Centrum Dializ Fresenius, do której należy 70 ośrodków. Fresenius oferuje leczenie dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek za pomocą hemodializy i dializy otrzewnowej. Obecnie w stacjach dializ firmy na stałe leczy się ponad 5,6 tys. osób

Jesteś na profilu Agnieszka Kasperczyk - stronie mieszkańca miasta Chorzów. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj