Agnieszka Kasperczyk

avatarAgnieszka Kasperczyk

Chorzów
Nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie

,,Elektroodpady zbierasz - klimat wspierasz!”- zbiórka elektroodpadów w ZSTiO nr 1 w Chorzowie.

2014-02-23 17:30:12

Akcję prowadzi Ekozespół „Klimaciki” w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu „Aktywni dla klimatu” dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.[/b]
Za nami pierwszy etap konkursu, który zakończył się 15 lutego. Działania wykonane podczas tego etapu pozwoliły pogłębić wiedzę na temat otaczającego środowiska, poznanie zagadnień związanych z klimatem i przeciwdziałaniem niekorzystnym zmianom klimatycznym.
Praca polegająca na sporządzeniu raportu klimatycznego dla gminy Chorzów pozwoliła uczniom lepiej poznać miasta, zrozumieć źródła zagrożeń klimatycznych, jak i sposoby ochrony klimatu realizowane na jego terenie. Ponadto pozwoliła zidentyfikować lokalne problemy środowiskowe. Uczniowie sporządzili diagnozę klimatyczną gminy na podstawie samodzielnie zebranych informacji o gminie. Zdobyte doświadczenia wykorzystali w stworzeniu zobowiązań dla klimatu.
Drugi etap rozpoczął się po 15 lutym 2014 r. i polega na zbiórce elektroodpadów. To zadanie polega na zorganizowaniu zbiórki elektroodpadów (ZSEE) na terenie szkoły pod hasłem ,,Elektroodpady zbierasz - klimat wspierasz!”.
Operatorem gwarantującym właściwe i zgodne z prawem zagospodarowanie i przetworzenie elektroodpadów jest współorganizator konkursu - firma Remondis Electrorecycling.
Firma Remondis Electrorecycling posiada najnowocześniejsze zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce oraz rozbudowaną sieć zbiórki elektroodpadów. Współpracując z tą firmą, mamy pewność, że zebrane elektroodpady, trafią na pewno w odpowiednie miejsce i zostaną we właściwy sposób zutylizowane.
Świadomość tego dokąd trafiają zebrane elektroodpady pełni kluczową rolę w rozpowszechnianiu wiedzy ekologicznej.
Sukces zbiórki zależy również od odpowiedniej promocji wydarzenia wśród społeczności szkolnej, mieszkańców gminy, lokalnych przedsiębiorców.

Jeżeli masz niepotrzebny, zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny, możesz oddać go w punkcie zbiórki znajdującym się na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie przy ulicy Sportowej 23. Przyłącz się do akcji i zadbaj o ekosystem!
Akcja ta ma na celu propagowanie wśród mieszkańców Chorzowa dobrych nawyków i uzmysłowienie, jak ważna jest ochrona środowiska, w którym żyjemy. Selekcja podstawowych odpadów, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, coraz częściej nie stanowi dla mieszkańców problemu. Warto jednak pamiętać o elektroodpadach, które są wyjątkowo szkodliwe dla środowiska. Przedmioty takie jak: lodówki, pralki, komputery, a nawet telefony, zawierają w sobie toksyczne substancje, które mają negatywny wpływ na środowisko oraz na zdrowie, a nawet życie organizmów żywych i człowieka oraz przyczyniają się do zmian klimatu.
Szkodliwe substancje przenikające do gleby: rtęć, ołów, związki baru, kadm, nikiel i inne znacznie przyczyniają się do wzrostu zachorowań na nowotwory, powodują uszkodzenia nerek, wątroby, płuc, serca, tkanki kostnej, zaburzenia neurologiczne i hormonalne. Wiedzę w tym zakresie należy przekazywać od najmłodszych lat.

Niewiele osób wie, że za pozostawienie elektrośmieci w lesie, a nawet przydomowym śmietniku grozi kara do 5 tys. złotych!

Dlatego – zachęcamy do przyłączenia się do zbiórki.

Zbiórkę poprzedza akcja informacyjna przeprowadzona przez uczniów naszego ekozespołu. Z tej okazji, wykonano kolorowe plakaty informacyjno – ogłoszeniowe, ulotki, które zostaną rozwieszone w szkole oraz na ternie miasta .

Jesteś na profilu Agnieszka Kasperczyk - stronie mieszkańca miasta Chorzów. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj