Agnieszka Kasperczyk

avatarAgnieszka Kasperczyk

Chorzów
Nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie

Aktywni dla klimatu- Ekoklimaciki z ZSTiO nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie

2014-02-09 19:27:47

Uczniowie klasy IIa z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie postanowili podjąć się wyzwania i wziąć udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym pod tytułem: „ Aktywni dla klimatu” organizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Główną ideą konkursu jest edukacja dla klimatu. Poprzez wykonywanie zadań konkursowych Ekozespół Klimaciki w składzie: Sandra Klimas, Mateusz Konig, Szymon Michalski, Ania Wojtas oraz Alicja Szula pod opieką pani mgr Agnieszki Kasperczyk będzie informował społeczność szkolną, rodziców oraz mieszkańców Chorzowa jak przeciwdziałać zmianom klimatycznym i chronić klimat.
W pierwszym etapie konkursu uczniowie zajęli się wykonaniem Ekologicznej Mapy Gminy Chorzów. Te działania pozwoliły pogłębić wiedzę na temat otaczającego środowiska, poznanie zagadnień związanych z klimatem i przeciwdziałaniem niekorzystnym zmianom klimatycznym.
Praca w drugiej części I-go etapu polegała na sporządzeniu raportu klimatycznego dla gminy Chorzów. Pozwoliła ona uczniom lepiej poznać gminę, zrozumieć źródła zagrożeń klimatycznych, jak i sposoby ochrony klimatu realizowane na terenie miasta. Ponadto pozwoliła zidentyfikować lokalne problemy środowiskowe. W pierwszym zadaniu uczniowie sporządzili diagnozę klimatyczną gminy na podstawie samodzielnie zebranych informacji o gminie, następnie przeprowadzili ankiety ekologicznych wśród mieszkańców Waszej Chorzowa. Zdobyte doświadczenia wykorzystali w stworzeniu zobowiązań dla klimatu.
Drugi etap rozpocznie się po 14 lutym 2014 r. i będzie polegał na zbiórce elektroodpadów. To zadanie polega na zorganizowaniu zbiórki elektroodpadów (ZSEE) na terenie szkoły lub gminy pod hasłem ,,Elektroodpady zbierasz - klimat wspierasz!”.
Do zorganizowania takiej zbiórki niezbędny jest operator gwarantujący właściwe i zgodne z prawem zagospodarowanie i przetworzenie elektroodpadów. W tym konkursie zapewni go współorganizator konkursu - firma Remondis Electrorecycling, która będzie operatorem wszystkich zbiórek w konkursie, po wcześniejszym ustaleniu indywidualnego terminu zbiórki.
Firma Remondis Electrorecycling posiada najnowocześniejsze zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce oraz rozbudowaną sieć zbiórki elektroodpadów. Współpracując z tą firmą, mamy pewność, że zebrane elektroodpady, trafią na pewno w odpowiednie miejsce i zostaną we właściwy sposób zutylizowane. Świadomość tego dokąd trafiają zebrane elektroodpady pełni kluczową rolę w rozpowszechnianiu wiedzy ekologicznej
Sukces zbiórki zależy również od odpowiedniej promocji wydarzenia wśród społeczności szkolnej, mieszkańców gminy, lokalnych przedsiębiorców.
Do konkursu zgłoszonych zostało łącznie 479 szkół z całej Polski.

Jesteś na profilu Agnieszka Kasperczyk - stronie mieszkańca miasta Chorzów. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj