Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mafia śmieciowa w Częstochowie. Zatrzymano szefa grupy, który był poszukiwany listem gończym

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
47-letni szef zorganizowanej grupy przestępczej, który od 2018 roku brał udział w składowaniu niebezpiecznych odpadów na terenie całego kraju, został zatrzymany. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Nielegalne odpady w Częstochowie

Przypomnijmy, pod koniec 2019 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie powołana została specjalna grupa śledczych, która pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach oraz przy współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach zajmuje się zwalczaniem nielegalnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych na terenie kraju.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli na trop 14 nielegalnych składowisk w województwie śląskim, opolskim, mazowieckim i łódzkim. Do tej pory, dzięki ścisłej współpracy z Prokuraturą Regionalną w Katowicach, śledczy zatrzymali 68 osób za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czerpiącej zyski z transportowania i składowania groźnych dla życia i zdrowia substancji. 6 z nich dalszym ciągu przebywa w areszcie.

Szef grupy zajmującej się składowaniem niebezpiecznych odpadów na terenie całego kraju zatrzymany

Tym razem funkcjonariusze zatrzymali 47-letniego szefa grupy, który był poszukiwany listem gończym. Mężczyzna usłyszał 32 prokuratorskie zarzuty, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz składowania odpadów niebezpiecznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach zastosował wobec podejrzanego najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Na razie na 3 miesiące.

Za kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, transport i składowanie odpadów niebezpiecznych w sposób zagrażający życiu i zdrowiu wielu osób, grozi do 10 lat więzienia.

Mafia śmieciowa przed sądem

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w listopadzie 2021 roku w Sądzie Okręgowym w Częstochowie rozpoczął się proces tzw. mafii śmieciowej. Na ławie oskarżonych zasiadło wówczas 30 osób, którym postawiono łącznie 198 zarzutów. W kolejnych latach zatrzymano kolejne osoby.

Według ustaleń prokuratury, przestępcy porzucili 4000 ton odpadów w kilkunastu miejscach m.in. w Częstochowie i w Zawierciu.

Akt oskarżenia sporządzony przez katowicką Prokuraturę Regionalną dotyczył działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej wynajmowali hale magazynowe oraz nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie wbrew przepisom odpady niebezpieczne, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska.

Od 2010 roku grupa przestępcza uruchomiła kilkanaście miejsc porzucenia odpadów, w takich miejscowościach jak: Chybie, Zawiercie, Częstochowa, Rudnik Wielki, Jastrowie (województwo wielkopolskie), Ogorzelin (województwo pomorskie), Wojkowice, Spytkowice, Trzyciąż (obie miejscowości z województwa małopolskiego), Odonów (województwo świętokrzyskie) i Gliwice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto