Wybierz region

Wybierz miasto

  Jak Dawniej Prano (Wystawa Stała)

  Muzeum - Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
  Chorzów, ul. Parkowa/25, +48 32 241 07 18

  Od 27.01.2013 do 31.12.2018

  • Brak informacji o cenie

  Jak dawniej prano" - wstawa zlokalizowana w spichlerzu z Warszowic. Znajdziemy tu zarówno starą balię, żelazko na duszę jak i poczciwą "Franię

  Wystawa prezentuje sprzęty związane z praniem, suszeniem, prasowaniem i maglowaniem użytkowanych w domach wiejskich na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Jednym z najstarszych sposobów prania było uderzanie kijanką drewnianą. Z czasem wprowadzono tarę która służyła do prania za pomocą tarcia w balii. Na wystawie można zobaczyć różne typy pralek ręcznych produkowanych od końca XIX do okresu międzywojennego, jak również pralek z napędem elektrycznym typu „Miele" z początku XX wieku aż do „Frani" z lat 60 tych ubiegłego wieku. Poza tym znajdują się na wystawie różne typy magli i żelazek na węgiel, duszę i prąd elektryczny. Na ekspozycji umieszczono szpaner - przyrząd służący do wieszania sztrykowanych firan po ich wykrochmaleniu.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Mansarda, alkowa, wiatrołap... Znasz te nazwy pomieszczeń?