Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bank Światowy przygląda się terenom pokopalnianym? Co z tego wyniknie?

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
We wtorek, 27 września w Katowicach toczyła się dyskusja między Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, a Bankiem Światowym o... Rudzie Śląskiej, a dokładnie o terenach po kopalni "Pokój". Pilotażowy projekt realizowany przez Bank Światowy skupi się na możliwościach zagospodarowania terenów pokopalnianych w naszym mieście.

Tereny pokopalniane dla Banku Światowego?
W ostatnim tygodniu września Urząd Marszałkowski i Bank Światowy debatowały nad terenami po kopalni "Pokój". Rozwiązania jakie można wdrożyć na tym obszarze staną się główną częścią pilotażu Banku Światowego.

– To bardzo cenne, że zajmujemy się konkretnym obszarem. A Ruda Śląska jest miejscem, które tak naprawdę obrazuje cały region – podkreśliła Małgorzata Staś, dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. - Transformacja energetyczna to wielkie wyzwanie, wykraczające poza możliwości samego miasta. Jeżeli mamy ją rozsądnie przeprowadzić, to musimy brać pod uwagę wszystkie strony tego procesu – powiedział Jacek Morek, pełniący funkcję prezydenta Rudy Śląskiej. – Z nadzieją rozpoczynamy współpracę z Bankiem Światowym. Jego wsparcie pomoże nam lepiej przygotować się do kolejnych etapów transformacji Śląska – dodał.

Urząd Marszałkowski wstępnie ma pełnić rolę koordynatora projektu przekształcenia pokopalnianego terenu, zaś pracami pokieruje Bank Światowy. Przy projektowaniu zostanie wykorzystana aplikacja LURA, która doskonale ocenia możliwości zagospodarowania gruntu. Projekt określi potencjalne źródła finansowania, również te pochodzące ze źródeł niepublicznych ale to nie wszystko:

- Nowe podejście Banku Światowego do transformacji węglowej opiera się na trzech filarach: ludziach i społecznościach, rekultywacji gruntów oraz strukturze instytucjonalno - zarządczej. Możemy zapewnić wsparcie w każdym z tych obszarów – powiedział Wolf Pohl, ekspert Banku Światowego ds. środowiska. – To początek dłuższej podróży, być może po wzburzonych wodach, ale jesteśmy gotowi sprawować patronat nad tym projektem. Ruda Śląska ma szansę stać się inkubatorem innowacyjności – dodał.

Przed spotkaniem w Katowicach przedstawiciele Banku Światowego osobiście odwiedzili Rudę Śląską i ocenili tereny, które należy zagospodarować. Poruszono też temat skutków eksploatacji górniczej i technicznych aspektów transformacji energetycznej z przedstawicielami miasta Ruda Śląska. Wizyta przedstawicieli Banku Światowego w Rudzie Śląskiej oraz Katowicach, a zarazem cały projekt pilotażowy to część większej inwestycji, która ma na celu wsparcie polskich rejonów węglowych. Projekt realizowany jest przez Bank Światowy i finansowanego przez Komisję Europejską. Dla regionów związanych wcześniej z wydobyciem węgla, nowy projekt ma być obszarem pomocy, który usprawni istniejące procesy ponownego przeznaczenia kopalń uwzględniając bieżące założenia.

Realizację projektu pilotażowego nadzorować będzie komitet roboczy złożony z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, miasta Ruda Śląska, Polskiej Grupy Górniczej, Przedsiębiorstwa Restrukturyzacji Kopalń, Głównego Instytut Górnictwa oraz przedstawicieli związków zawodowych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto