Żłobki Chorzów Żłobki Chorzów

Żłobki Chorzów: Od lutego rodzice zapłacą o 50 zł za żłobki niepubliczne. Dofinansowanie dotyczy tylko rodzin z Chorzowa (© Kamila Rożnowska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Żłobki Chorzów. 350 zł - tyle wyniesie opłata za pobyt dziecka w prywatnym żłobku lub klubie dziecięcym. Dotychczas rodzice płacili 400 zł. Ale miasto zwiększyło dotację dla małych chorzowian.

Żłobki Chorzów

Radni zrobili prezent rodzicom i na ostatniej sesji rady miasta w 2014 roku, na dwa dni przed Wigilią, uchwalili, że od lutego 2015 roku miasto zwiększy dotację na maluchy uczęszczające do żłobków lub klubów dziecięcych. Do tej pory za jedno dziecko będące pod opieką tego typu placówki nie mniej niż 5 godzin dziennie, miasto płaciło 300 zł, a rodzice dopłacali 400 zł. Od lutego ma to się zmienić, a w kieszeni rodziców zostanie 50 zł. Jednak całościowy koszt utrzymania jednego maluch w żłobku formalnie wzrośnie o 50 zł.

Dodajmy, że według wstępnych projektów, planowano zwiększyć dotację miasta z 300 zł do 400 zł, a tym samym pomniejszyć część kosztów ponoszonych przez rodziców o 100 zł. Zmiana ta miała na celu zachęcenie rodziców do korzystania z oferty opieki niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych nad pociechami, a to z kolei miało zachęcić prywatnych przedsiębiorców do zakładania kolejnych tego typu placówek w naszym mieście.

Żłobki Chorzów. Od lutego rodzice będą płacić mniej za pobyt ich maluchów w żłobku

Ostatecznie, po przeprowadzonych konsultacjach wśród właścicieli niepublicznych żłobków, stanęło na tym, że koszt utrzymania jednego dziecka wzrośnie i od lutego wyniesie 750 zł, czyli o 50 zł więcej niż do tej pory. Natomiast dofinansowanie po stronie miasta wzrośnie o 100 zł, a część kosztów ponoszonych przez rodziców zmaleje o 50 zł.

Ale zdaniem niektórych właścicieli żłobków, rodzice po zmianie uchwały powinni nadal płacić 400 zł, przy jednoczesnym wprowadzeniu podwyższonej kwoty dofinansowania ze strony miasta. Argumentowano to tym, że od 2009 roku, kiedy to przeliczono, że koszt utrzymania jednego dziecka w żłobku wynosi 700 zł, wzrosły koszty utrzymania tego typu placówek. W ten sposób można byłoby odłożyć na remonty, oczekiwanych przez rodziców i pomyśleć o podwyżkach dla pracowników.

"Osobom prowadzącym żłobki w maksymalnej liczbie 15 miejsc, zysk pozostały po pokryciu kosztów z prowadzonej działalności nie daje możliwości podniesienia płac pracownikom co utrudnia utrzymanie zatrudnionego personelu" - czytamy w protokole z przeprowadzonych w październiku konsultacji społecznych.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!