Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakłady azotowe Chorzów [PRACA] Produkcja stearyny

JUT
Zakłady azotowe Chorzów: Praca. Jedyna w Polsce linia produkująca stearynę została uruchomiona w naszym mieście. Powstały nowe miejsca pracy: Zakłady Azotowe zatrudniły już sześćdziesiąt osób.

Zakłady azotowe Chorzów: Praca przy nowej linii

W Chorzowie uruchomiona została jedyna w Polsce instalacja produkcyjna do przerobu technicznych tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych. Linię produkcyjną zbudowano na terenie Zakładów Azotowych.

- To dla nas niezmiernie ważne, że to właśnie nasz zakład rozpoczyna unikatową w skali kraju produkcję. Zaczynamy od stearyny, ale przed nami kolejne etapy rozwoju. Dumni jesteśmy z tego, że nasze działania będą miały wpływ na rozwój polskiego przemysłu chemicznego - mówił podczas otwarcia inwestycji Krzysztof Burzański, Prezes Zarządu Zakładów Azotowych "Chorzów" SA.

Zakład będzie przetwarzał tłuszcze na stearynę wykorzystywaną w przemyśle tworzyw sztucznych, oponiarskim i chemicznym do produkcji m.in. kauczuków, świec i zniczy czy zmiękczaczy. Do tej pory produkt był sprowadzany z Niemiec, Czech i Malezji. Teraz jedyna produkcja będzie odbywała się właśnie w naszym mieście.

Zakłady azotowe Chorzów: Praca dla 60 nowych osób

- Liczymy, że nowa instalacja to także nowy rozdział w historii zakładów w Chorzowie - sądzi Marian Rybak, Prezes Zarządu Grupy Azoty "Puławy" SA. To także szansa na nowe miejsca pracy w Chorzowie. Firma zatrudniła bowiem 60 nowych pracowników.

- Dziękuję za decyzję, że to właśnie w Chorzowie realizowana będzie produkcja. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat utraciliśmy wiele zakładów, które dawały pracę tysiącom osób. To ciężkie wyzwanie, by odtworzyć wszystkie miejsca pracy, ale dzięki nowej inwestycji uda nam się zmniejszyć bezrobocie - twierdzi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Budowę instalacji, o wartości 65 mln zł, rozpoczęto w lutym 2012 r. Realizowana była ze środków własnych oraz pożyczki pochodzącej z Agencji Rozwoju Przemysłu. Realizacją projektu zajmowała się firma Profarb z Gliwic. Obecnie zdolność przerobowa instalacji wynosi 16 tys. ton surowca na rok. Kluczowymi produktami nowej instalacji są stearyna ciekła i płatkowana (wielkość produkcji to 13,2 tysięcy ton rocznie) oraz gliceryna 88-procentowa, wolna od metanolu (wielkość produkcji to 1,6 tysięcy ton rocznie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto