Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2011: Poznaj swoje prawa i obowiązki

Katarzyna Domagała
Wycieczka w góry
Wycieczka w góry Tomasz Borówka
Co zabrać ze sobą na pokład samolotu, jak zachowywać się, odwiedzając parki narodowe w naszym kraju, jakie ubezpieczenie wykupić przed podróżą? W tym roku w akcji "Przed wakacjami - co warto wiedzieć?" wzięło udział 27 instytucji.

[mp]Na te i wiele innych nurtujących przed wakacjami pytań, odpowiedziały instytucje, urzędy i organizacje, które na co dzień zajmują się kwestiami praw i bezpieczeństwa nas - konsumentów. W tym roku w akcji "Przed wakacjami - co warto wiedzieć?" wzięło udział 27 instytucji.

Szczegółowe informacje o prawach i obowiązkach turysty znajdują się na wielu stronach internetowych, m.in. ministerstw, inspekcji handlowej czy urzędów celnych i lotniczych. My podajemy rady ważne w czterech sytuacjach, które coraz częściej spotykają turystów podczas wakacyjnej laby i w kraju, i za granicą.

Parki narodowe
Podczas wakacji w Polsce możemy odwiedzić jeden z 23 parków narodowych. A wchodząc do parku, stajemy się gośćmi na terenie chronionym, dlatego za złamanie panujących tam zasad może nas spotkać kara. Warto więc znać przepisy, które tam obowiązują. Spacerując po parku, powinniśmy być cicho. Przed wyprawą warto zapisać numer telefonu do parku. Przyda się, kiedy na trasie spotkamy np. ranne zwierzę. Nie wolno do niego podchodzić ani dotykać (zdrowych osobników też), tylko trzeba powiadomić leśników. Nie wolno zrywać roślin, ale bez przeszkód można je fotografować. Nie wolno nam śmiecić, a palić papierosy czy rozpalać ognisko można tylko w wyznaczonych miejscach.

[mp]Ubezpieczenia
Wyjechaliśmy na wymarzone wakacje do ciepłych krajów. Niestety, po drodze do hotelu podwinęła się nam noga i to dosłownie. Zamiast na piaszczystej plaży, wylądowaliśmy z nogą w gipsie w szpitalu. - Wykupienie ubezpieczenia turystycznego pozwoli wyeliminować lub ograniczać zagrożenia związane z uszczupleniem wakacyjnego budżetu - czytamy w komunikatach rzecznika ubezpieczonych.
Po prostu koszt leczenia i hospitalizacji poniesie ubezpieczyciel, a nie my z własnej kieszeni (zazwyczaj ubezpieczyciel zwraca nam pieniądze, zaś na miejscu sami musimy zapłacić za wizytę w szpitalu). Pamiętaj! Zaświadczenie o wykupionym ubezpieczeniu zabierz ze sobą na wakacje.

Niepełnosprawny w pociągu
Osoba, która ma problemy z poruszaniem się lub jest niepełnosprawna, swój plan podróży musi zaplanować wcześniej. Bo, choć zgodnie z przepisami, przewoźnik kolejowy lub zarządca stacji mają obowiązek udzielić jej pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu, to muszą o tym wiedzieć wcześniej. A taka informacja powinna do nich wpłynąć (można ją zgłosić do przewoźnika kolejowego, zarządcy stacji, sprzedawcy biletów lub operatora turystycznego) przynajmniej na 48 godzin nim pomoc będzie potrzebna. Przewoźnik wyznacza też miejsce i czas, gdzie w dzień wyjazdu pasażer powinien się stawić. Przewoźnik odpowiada za utratę lub uszkodzenie sprzętu osoby niepełnosprawnej.

Samolot
Po raz pierwszy lecisz na wakacje samolotem? Pamiętaj, że w bagażu podręcznym nie możesz zabrać płynów w butelkach większych niż 100 ml. Podczas kontroli służba graniczna każe zostawić Ci też pilniczek do paznokci i nożyczki. Te przedmioty spakuj do bagażu rejestrowego (tego, który nadajesz przed wejściem na pokład samolotu). A co, jeśli przewoźnik zawieruszy gdzieś twoją walizkę? Tutaj pojawia się problem, bo prawo polskie nie reguluje terminu, w jakim przewoźnik powinien odpowiedzieć na skargę za zniszczenie, opóźnienie, zagubienie czy kradzież bagażu. Zazwyczaj robi to do 30 dni. Jeśli nie odpowie lub odpowiedź nas nie usatysfakcjonuje, sprawę możemy oddać do sądu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto