Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson chcą zdobyć klif El Capitan tylko przy użyciu własnych rąk i nóg.

Zobacz: Góry mogą być takie piękne. Cudowne fotografie Jakuba Połomskiego

26 grudnia Jorgeson i Caldwell wyruszyli na szczyt El Capitan. Chcą go zdobyć bez tylko przy użyciu rąk i nóg. W swojej wspinaczce używają lin, jednak są one tylko zabezpieczeniem przed upadkiem, nie pomagają we wspinaczce. Dużym problemem jaki mają podczas wędrówki są ostre krawędzie ścian, które ranią ich palce. Wtedy sportowcy muszą zawiesić namiot na skale i poczekać, aż dłonie się zagoją. Jeśli mężczyzną uda się zdobyć szczyt będą pierwszymi w historii, którzy zdobyli El Capitan przy użyciu tylko nóg i rąk.

El Capitan to granitowy monolit (skalny twór) w dolinie Yosemite, w środkowej Kalifornii. Na jego szczyt można dotrzeć trasą turystyczną. Jednak wyzwaniem dla wspinaczy jest pokonanie ściany jedną z 70 dróg wspinaczkowych. Pierwszy raz szczyt został zdobyty w 1958 przez Warrena J. Hardinga, Wayne'a Merry'ego i George'a Whitmore'a w 47 dni.

Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson wspinają się na ścianie Dawn Wall, która jest uważana za najtrudniejszą trasę na świecie.


Hallo

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!