Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Ogród Zoologiczny ma nowych lokatorów. Zobacz jakich

Łukasz Respondek
Sajmiri wiewiórcze to nowi lokatorzy w pawilonie małp
Sajmiri wiewiórcze to nowi lokatorzy w pawilonie małp ARCśląskie zoo
Dziewięć sympatycznych małpek przyleciało w ubiegłym tygodniu do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego z Edynburga. Na placu budowy nowych pawilonów pojawili się natomiast pierwsi robotnicy. Budują je m.in. dla żyraf, tygrysów bengalskich i krokodyli. W chorzowskim zwierzyńcu urodziło się też ostatnio kilka ciekawych okazów.

Kilka dni temu w zoo urodziła się kolejna zebra bezgrzywa. To drugi tegoroczny przychówek - pierwsza na świat przeszła w czerwcu. W ogrodzie jest teraz siedem zebr: cztery klacze, jeden ogier (trafił tu z Danii) i dwa młode. - Te zwierzęta mamy zabezpieczone na kilka najbliższych lat - nie ukrywa zadowolenia Andrzej Malec, kierownik działu hodowli.

W czerwcu w zoo urodziły się też daniele, alpaka oraz nieco nieśmiały jelonek europejski. W ubiegłą środę ze Szkocji przyleciały natomiast niewielkie małpki - sajmiri wiewiórcze. Sympatyczne zwierzęta z Ameryki Południowej żyją w dorzeczu Amazonki. Dzięki nim ekspozycja w pawilonie małp jest znacznie atrakcyjniejsza. Nowych lokatorów można oglądać od zeszłego czwartku.

W tym tygodniu do zoo przyjadą skunksy, a w przyszłym sześć lub siedem geraz abisyńskich, z których zostanie stworzona grupa hodowlana. Za kilka tygodni do naszego ogrodu ma też przyjechać pięć sztuk antylop adaks. - Najpierw przyjadą trzy samice z Niemiec, a potem samica i samiec z Czech - tłumaczy Malec. - To bardzo cenny i ginący gatunek. Mamy już przygotowany trawiasty wybieg dla tych zwierząt.

W ostatnich tygodniach powiększyła się natomiast liczna rodzina surykatek. Urodziły się trzy młode i nasze zoo zamieszkuje dwadzieścia osobników.
- Mieszkają w pawilonie antylop. To niezwykle wdzięczne zwierzątka. Cieszą się ogromną sympatią odwiedzających - podkreśla Malec.

W ogrodzie rozpoczęły się zapowiadane od kilku miesięcy budowy pawilonów i wybiegów. Mają się zakończyć do końca sierpnia przyszłego roku. Andrzej Malec przyznaje, że wiąże się to z pewnymi utrudnieniami dla zwiedzających.

- Zmienił się nieco trakt komunikacyjny dla publiczności. Alejami przewożone są materiały budowlane - wyjaśnia. Przyznaje jednak, że w ogrodzie żadna pora roku nie jest dobra na takie prace.

- Zimą się nie buduje, a latem zwierzęta przebywają na wybiegach. Nowe zwierzęta? Na pewno cieszymy się z powiększenia ekspozycji zebr i antylop - mówi Malec. - W ogrodach tych zwierząt jest coraz mniej. Coraz trudniej sprowadzić je bowiem spoza Unii - dodaje. Na koniec jeszcze smutna informacja: hodowcy szukają nowej partnerki dla wydry Maćka. Jego dotychczasowa partnerka Marta miała problemy z płucami i samiec na nowym wybiegu został sam.

Słoń już na walizkach
Najprawdopodobniej we wrześniu do Niemiec wyjedzie słoń indyjski Thisiam. Wiadomo już, że w jego miejsce do Chorzowa trafią dwa 6-letnie samce z ogrodów w Hamburgu i Hannoverze. Thisiam ma już 14 lat i jest gotów do rozrodu. Niestety, na sprowadzenie dwóch osobników różnej płci nie ma w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym odpowiednich warunków. Przypomnijmy, że słoń indyjski Thisiam urodził się w Paryżu. Do Chorzowa przyjechał z ogrodu zoologicznego w Płocku, w miejsce dwóch afrykańskich samic: Kingi i Kizi, które z kolei zamieszkały w Poznaniu. Thisiam to bardzo grzeczny i sympatyczny osobnik, który najbardziej lubi fistaszki i arbuzy, a pieszczoty dosłownie zwalają go z nóg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto