Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląska godka językiem nie w tej kadencji. Na język śląski trzeba będzie poczekać

Aldona Minorczyk-Cichy
Mikołaj Suchan
Szanse na to, aby jeszcze w tej kadencji śląska godka została uznana za język regionalny są minimalne. Nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych utknęła w sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych, którą kieruje poseł PiS Marek Ast.

Od ponad miesiąca w tej sprawie nie stało się zupełnie nic. A teraz poseł zapowiada skierowanie ustawy do podkomisji. Co to oznacza? Musiałby się zdarzyć cud, by do końca września ustawę znowelizowano. Na język śląski będziemy musieli poczekać jeszcze co najmniej kilka lat!

To m.in. na ten temat dyskutowano wczoraj w Rudzie Śląskiej, gdzie na terenie Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego spotkał się z wyborcami.

- Dla uczczenia 90 rocznicy plebiscytu górnośląskiego chcę w ten sposób odwiedzić wszystkie "plebiscytowe" powiaty. Cieszę się, że zainteresowanie dyskusją na te tematy jest tak duże podkreślił poseł Plura.

Kontrowersje wokół śląszczyzny, a więc tylko gwara czy już język?

Podczas spotkania dyskutowano także na temat różnych form obywatelskiego działania dla podtrzymania tożsamości i mowy śląskiej. Współorganizatorem spotkań jest Związek Górnośląski i Ruch Autonomii Śląska.

Marek Plura, poseł PO:
Nie mogę tego udowodnić, ale mam głębokie przeświadczenie, że nowelizacja ustawy, która ma za zadanie uznanie śląskiego za język regionalny jest specjalnie wstrzymywana w Komisji Mniejszości Narodowych. Od początku maja w tej sprawie nic się dzieje i to mimo moich upomnień.

Śląski jest językiem! Posłowie dostali sensacyjną ekspertyzę

Gdybyśmy w tej chwili się sprężyli, prace mogłyby się skończyć w tej kadencji. Powołanie podkomisji oznacza, że wszystko co zrobiliśmy w tej sprawie przepadnie. W nowej kadencji trzeba będzie od nowa pisać projekt, zbierać podpisy, opiniować go, kierować do komisji.

Tymczasem ta podkomisja nie jest potrzebna. Zmiana w ustawie polegać ma na dopisaniu do listy języków regionalnych śląskiego. Potem Sejm ma opowiedzieć się za lub przeciw tej zmianie. Mam nadzieję, że to co się dzieje w Komisji Mniejszości Narodowych to nie jest celowa gra na zwłokę po to, by projektu w ogóle nie rozpatrzyć.

Dwujęzyczne nazwy miast na śląskich znakach. Dobry pomysł?

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Podzielcie się swoją opinią - komentujcie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto